PS ka nisur nė Tiranė turin e lajmėrimit derė mė derė pėr pjesėmarrjen nė manifestimin e 15 marsit nė 1-vjetorin e tragjedisė sė Gėrdecit. Vullnetarėt e bashkimit tė ri pėr ndryshim bashkė me kreun e PS kanė bėrė apel qytetarėve qė tė jenė prezent. Version multimedial i ketij lajmi

TIRANE- Vullnetarėt e bashkimit tė ri pėr ndryshim kanė nisur tashmė turin e lajmėrimit derė mė derė nė Tiranė, por jo vetėm pėr pjesėmarrjen nė manifestimin e madh qytetarė qė do tė zhvillohet nė 15 mars nė njė vjetorin e tragjedisė sė Gėrdecit.
Bashkė me vullnetarėt sot nė rrugicat e bllokut Ali Demi, ishte dhe kryetari i Partisė Socialsite Edi Rama, i cili i ka bėrė apel tė gjithė qytetarėve qė ka takuar pėr tė qenė prezent nė sheshin Skėnderbej nė orėn 6 pasdite. Mes qytetarėve qė ka takuar Rama, jo rrallė ėshtė ndeshur dhe me problemet e tyre tė ēmimit tė rritjes sė jetesės dhe pa mundėsisė pėr tė pėrballuar kėtė ēmim.
Ceremonia qė do tė nis nė kraterin e Gėrdecit do tė pasohet me njė tjetėr aktivitet tė madh, por nuk do tė jenė mė ngjyrat partiake qė do tė mbizotėrojnė, por nevoja qytetare pėr tė ndryshuar, pasigurinė e jetės papunėsinė dhe varfėrinė nė rritje.
Njė vjetori i tragjedisė sė Gėrdecit do tė na gjej tė gjithė nė shesh tha Rama.

“Tė gjithė bashkė, parti, shoqata, familje, sipėrmarrje pėr njė ndryshim tė madh. Pėr nevojėn e njė bashkimi tė ri qytetarėsh e qytetaresh, pėrtej dasive tė sė vjetrės, pėrtej kufijve qė na kanė vėnė politikanėt nė gjithė kėto vite, nė emėr tė fėmijėve tanė, sigurisė nė punė, rrugė, kudo, nė emėr tė nevojės pėr tė pėrballuar njė krizė tė madhe dhe tė gjithanshme. E, pėr t’ia dalė, sepse duhet tė garantojmė fėmijėt tanė. Atdheu ėshtė borxhi qė ju kemi fėmijėve tanė!” – tha kreu i PS-sė Rama.

Turi i vullnetarėve pėr tė rritur sensibilizimin e popullsisė duke trokitur derė mė derė ėshtė njė risi e Partisė Socialiste. (burimi/balkanweb)