Pėrdhunoi gruan, 6 vjet burg aktoritPeruxhia -Me njė tė shkuar si aktor nė Shqipėri. Njė tė tashme dhe tė ardhme si i kėrkuar, mbase nė Zvicėr. Arben Latifaj 41 vjeē, pėr ligjin italian ėshtė thjesht njė i pakapur dhe ėshtė dėnuar tė hėnėn me 6 vjet burg pėr krimet e rrėmbimit dhe pėrdhunimit". Kėshtu e ka quajtur gazeta italiane "La nazzione" rastin e aktorit shqiptar Arben Latifaj. Sipas agjencisė "Hermesnews" Latifaj rezulton tė ketė luajtur si aktor kryesor nė filmin "Shoku ynė Tili". Sipas tė njėjtės gazetė italiane, "dėshmia e ish-gruas sė tij nė sallėn e gjyqit, ku u kishte treguar gjyq-tarėve nė seancat e kaluara se ishte mbyllur me ēelės nė banjo ku edhe ishte pėrdhunuar, i kishte bindur togat e zeza.
Mbase kokaina qė ndante dhe konsumonte - siē doli edhe nga hetimet e shumta nga antidroga, e cila kishte investiguar nė kohėzgjatjen e disa viteve - mund tė kenė ndikuar nė ato momente marrėzie. Por prokurori Xhuliano Minjini nė pretencėn ka fokusuar vėmendjen edhe nė shfrytėzimin e gruas.
"Nėse nuk bėn atė qė tė them, atėherė janė punė pėr ty", - kishte qenė toni kėrcėnues qė kishte pėrdorur burri para se ta braktiste para njė lokali nė rrugėn 'Settevali', duke e detyruar me kėrcėnime qė tė prostituonte.
"Mė ka futur nė ēantė disa prezervativė, afėr vendit tim nuk kishte asnjė njeri, dhe disa qindra metra disa transeksualė. Mė kėshilloi tė mos humbja mė shumė se pesė apo 10 minuta me njė klient dhe tė mos i puthja nė buzė".
Sipas dėshmive tė gruas para gjyqtarėve Xhankarlo Masei, Ēeēila Belluēi dhe Maria Rozaria Monako, atė natė, ēfarė ajo kishte fituar ia kishte marrė ai. Dhe ajo, pėr shkak tė frikės dhe konseguencave as qė e provoi tė rebelohej. Kur e dėmtuara ishte larguar nga shtėpia, ishte kėrcėnuar: "Ti je tashmė imja, nėse nuk kthehesh, do tė vij me tre apo katėr miq dhe do ta shohėsh se ēfarė ka pėr tė ndodhur..."
Deri nė momentin mė dramatik, nė vitin 2004 kur e ndoqi deri brenda shtėpisė, duke i grisur rrobat e trupit e duke i hequr nga dora celularin me tė cilin mund tė kishte telefonuar karabinierėt, pėr tė abuzuar me tė nė apartamentin bosh.
Pas pėrēmimit dhe pėr t'ia hedhur pa u lagur, i ka thėnė: "Pėr tani tė mjafton kėshtu". Nė kėtė procedurė penale shqiptari ėshtė nėn kujdesin e avokatit Xhanluka Anjeli.