Receta Gatimi

Gjumi i pasditės ka te beje me diabetin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 8 prej 8
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36

  Smile Gjumi i pasditės ka te beje me diabetin  Edhe pse ekspertėt kohėve tė fundit kanė rekomanduar gjumin e pasdites pėr tė shmangur sėmundjet e zemrės dhe trurit, studimet e reja tregojnė njė lidhshmėri tė fjetjes pasdite dhe sėmundjes sė sheqerit.

  Personat tė cilėt rregullisht flenė pas ngrėnies sė drekės janė mė tė prirė pėr tė zhvilluar diabetin tip 2, sugjeron studimi i shkencėtarėve britanikė.

  Studiuesit nga Universiteti i Birminghamit kanė pėrcjellė afėr 16.500 participantė, duke vėrtetuar se ata tė cilėt flinin pasdite, ishin tė rrezikuar pėr 26% qė tė sėmuren nga diabeti tip 2.

  Kėto rezultate shkencėtarėt i shpjegojnė me veprimin e disa faktorėve: kohėzgjatja e shkurtė e gjumit tė natės, zvogėlimi i aktivitetit trupor, teprica e kilogramėve dhe faktorėt gjenetikė. (burimi/BalkanWeb)

 2. #2
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30
  Bo shume interesante kjo,une flej gjithmone mbasdite,por tani na fute frigen me kete post Reno, dhe ma merr mendja se do ta eleminoj gjumin e mbasdites tani.

 3. #3
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10


  Edhe unė kam tendencėn tė fle pasdite dmth pas ngrėnies. Dhe sidomos kur jam nė punė nuk punoj dot fare. Gati pėr dy orė jam i kėputur. Interesante. Do parė kjo punė.


  Flm

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Pas ngrenies eshte shume gabim te flesh apo te shtrihesh.

 5. #5
  i/e rregjistruar 20% Maska e qween
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  in irana
  Postime
  207
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  wow se kisha menu noj her!!!! njs cao

 6. #6
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  20
  Personat tė cilėt rregullisht flenė pas ngrėnies sė drekės janė mė tė prirė pėr tė zhvilluar diabetin tip 2, sugjeron studimi i shkencėtarėve britanikė

  Kjo eshte shume e vertet,kam degjuar shpesh te flitet per kete!

 7. #7
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Tani ne verė te keputet koka per ēik gjum mbasdite!

 8. #8
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  28
  Un spara fle mbazdite , por e kam prishur komplet sistemin e gjumit :S

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Si do ta zgjonit te dashuren/in nga gjumi?
  Nga smocking2 nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 12-02-2012, 07:08 PM
 2. U zgjua nga gjumi dhe u bė i famshėm!
  Nga gjendar nė forum Video-Foto Humoristike
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-04-2011, 04:21 PM
 3. Lėngu ēudibėrės i qepės shėron diabetin.
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 22-11-2010, 05:02 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-09-2009, 07:59 PM
 5. Paris Hilton, e ze gjumi ne TV
  Nga ReniX nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-03-2008, 08:48 PM

Etiketat pėr kėtė Temė