Shampot e fėmijėve me pėrbėrės tė rrezikshėm kancerozė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  I Habitur Shampot e fėmijėve me pėrbėrės tė rrezikshėm kancerozė

  Receta Gatimi  Shampot mė popullorė qė pėrdoren pėr banjot e fėmijėve pėrmbajnė njė produkt qė shkakton kancer, vėrtetojnė kėrkimet e sapopėrfunduara nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Sic bėn tė ditur nė faqen e saj online, Sky News, janė testuar plot 28 produkte pėr pėrmbajtjen e mundshme tė substancės Formaldehyde dhe u vėrtetua qė 23 prej produkteve mė popullore qė pėrdoren pėr banjot e fėmijėve e pėrbajnė kėtė substancė. Studimet kanė vėrtetuar se substanca e mėsipėrme shkakton kancer nė tru, sinuset e hundės deri edhe leucemi.


  Kurse nė shampot e tjera u gjetėn gjurmėt e e 1,4-dioxane, agjent i cili gjithashtu besohet tė jetė njė rrezik pėr kancerin e njerėzve. Pėr kėtė arsye u morėn 48 artikujt tė tjerė nga ku rezultoi se 67% e tyre pėrmbanin 1,4-dioxane.
  Kjo substancė ėshtė e ndaluar aktualisht nė Europė, megjithatė duket se ky kimikat ka hyrė ilegalisht nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe tani po pėrdoret gjerėsisht. Substancat janė gjetur nė Johnson's Baby Shampoo, L'Oreal Kids Extra Gentle 2-in-, shampot dhe pampersat Kandoo dhe sapunėt e kėtij lloji.
  Stacy Malkan i Fushatės Safe Cosmetics, qė ka ka marrė pjesė nė testim tha se “ nė rast se shampot shkaktuan kancer tek kafshėt, atėhere detyrimisht nuk mund ti pėrdorim nė kokat e bebeve tona”.

  Megjithatė Kėshilli i Kujdesit tė Produkteve Personale ka akuzuar studiuesit pėr frikėn qė pėrhapin tek prindėrit dhe kanė shtuar se rezultatet janė “dukshėm tė rreme”.

  (burimi/BalkanWeb)

 2. #2
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26
  Bo bo shume te rrezikshme,une mendoj se jo vetem shampot per femije permbajne produkte te tilla qe shkaktojne kancer por edhe ato per te rriturit,prandaj per mendimin tim ka me mire se sapuni,kam degjuar shume vete qe kane pasur probleme te tilla me shampot duke i shkaktuar ren'jen e flokve sidomos ne Shqipri qe ky produkt nuk kontrollohet fare.

 3. #3
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13
  uh ca tmerriiiii...mo Renix cna fute friken, po me cdo ti lajme femijet tani ne??? se mos sapunet jane me mire,,njelloj jane..boh se di cte them, kam mbetur pa fjale.......

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Sulmi nė zemėr mė i rrezikshėm nė mėngjes
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-04-2012, 01:55 PM
 2. Sheqeri me i rrezikshem se Alkoli dhe Duhani!...
  Nga erinda nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 10-03-2012, 12:03 PM
 3. Kujdesi ndaj flokėve me pėrbėrės natyral
  Nga mikaela nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-12-2011, 06:05 PM
 4. Udhėtimi mė i rrezikshėm
  Nga gjendar nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-01-2011, 03:25 PM
 5. Biel ylli mė i rrezikshėm nė internet
  Nga aurel nė forum Rrjeti Kompjuterik dhe P2P
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-08-2009, 02:15 PM

Etiketat pėr kėtė Temė