Top 10 Qytetet 2009


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e Sefedini
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  67
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Top 10 Qytetet 2009

  Receta Gatimi

  10 Qytetet mė tė mira pėr t’i vizituar nė vitin 2009  Botuesi i librit mė tė shitur udhėzues tė qyteteve, DK Eyewitness Travel, ka emėruar zgjedhjen e vet pėr qytetet mė tė mira pėr t’i vizituar kėtė vit.

  Pas mendimit tė mirė gjatė pirjes sė disa filxhanėve me kafe kontinentale dhe biskotave, ekipi qė krijon serinė e librave udhėzues kanė zbuluar qytetet e tyre tė preferuar pėr vitin 2009, me njė shije tė veēantė Evropiano-Veriore dhe Amerikane.


  Vilnius – Kryeqyteti Evropian i Kulturės nė vitin 2009, kryeqytet i Lituanisė, planifikon 120 projekte kulturore dhe artistike, dhe mbi 900 ngjarje kulturore.

  Ngjarjet kryesore qė pėrfshihen janė Panairi i Librave nė Shkurt, Dita e Muzikantėve tė Rrugės, Nata Kulturore nė Natėn e Mes-Verės dhe Festivali i Dritave LUX nė Nėntor i cili bashkon grupet e privuara nga shoqėria nė qytetin “e ndriēuar” duke pėrdorur shkencėn, natyrėn dhe artin pėr tė “ndriēuar” Vilnius-in nė periudhėn e tij mė tė errėt nė vit.

  Buenos Aires
  – Krahina e vjetėr e portit tė La Boca nė Shkurt do tė paraqesė njė ekspozitė madhore tė mjeshtrit surealist Marcel Duchamp te galeria e artit Fundacion Proa qė ėshtė rindėrtuar kohėve tė fundit. Nė Qershor brigjet dhe doket e krahinės Puerto Madero hapin projektin e parė tė dizajnit nė Amerikėn Latine tė quajtur Foster & Partners (udhėhequr nga Z. Norman Foster).

  Hapėsira e banimit mbi kulm do tė jetė pjesa kryesore e krahinės sė re tė kulturės. Dyqindvjeēari i pavarėsisė sė Argjentinės nga Spanja ėshtė nė vitin 2010 por viti i ardhshėm ofron mundėsinė pėr tė shkuar atje para se tė arrijnė turmat.

  Gdansk – qė supozohet tė jetė Krakow-i i ri nė vitin 2009. Qyteti i vjetėr i Gdansk ėshtė zbukuruar nga shtėpitė piktoreske Bergher qė vijėzojnė rrugėt e tij qė janė zbukuruar me me njė baticė hotelesh, restorantesh dhe dyqanesh. Me fluturime direkt nga Liverpool, Stansted dhe Birmingham-i me agjensinė Ryan Air vija e bregdetit tė Polonisė mund tė ketė njė baticė vizitorėsh nė kėtė pjesė tė Detit Baltik.

  Seattle, SHBA – Me hotelet e sapohapura Four Seasons, Hyatt at Olive 8 (hapur nė Janar nga firma Hyatt) dhe hotelin e madh tė ri dhe ekologjik tė quajtur “1” i planifikuar tė hapet kah mesi i vitit 2009, fjetjet e mira tė natės janė caktuar pėr kėtė vit nė Seattle.

  Diēka qė ju duhet juve nė njė qytet qė ju sheh duke arritur njė Rok Shou apo duke e marrė zonėn e qendrės sė qytetit me kajak, tė gjitha nė njė udhėtim. Njė qytet i vėrtetė Amerikan rrethuar me akėr sekuojėsh gjigande shtetėrore, vijė detare me mjegull dhe shpellat prej akulli e bėn kėtė qytet njė ballafaqim intrigues.

  Bristol – Dita Von Teese kohėve tė fundit ka hapur njė depo pranė Cinema de Lux dhe njė bollėk apartamentesh luksoze te Cabot Circus – ngjitja e shumėpritur ndaj rajonit tregtar tė Broadmead. Jo shumė kohė mė pas, joshja ekologjike e Bristolit u bė mė e fuqishme dhe u emėrua qyteti mė i mbėshtetur nė Britani. Konsumimi luksoz dhe mbėshtetja ambientale duket tė jetė e pėrgatitur tė bashkėjetojė nė vitin 2009.

  Fez – Me fluturimet e reja direkte nga Gatwick duke filluar nė Dhjetor 2008, dhe me linjėn ajrore me kosto tė ulėt Atlas Blue, nuk do tė duhet shumė kohė para se turistėt tė kthehen nė lindje tė tregjeve tė ngjeshura tė Marrakech-it, pėr tė eksploruar qendrėn shpirtėrore dhe kulturore tė Marokos.

  Rrugėt e ngushta tė Fes-it janė tė gjalla me tregėti dhe tė gjitha rrugicat ēojnė tek xhamia Karaouin e ndėrtuar nė vitin 859, njėr nga xhamitė mė tė vjetėra tė famshme nė botėn perėndimore Muslimane.

  Washington DC – I freskėt me patriotizmin e riforcuar, udhėtoni nė Bregdetin Lindor me tren apo autobus, duke u nisur kah jugu nga Nju Jorku drejt shtėpisė sė stėrgjyshėve themelues nė Filadelfia, dhe pastaj tek vatra e Qeverisė Amerikane.

  Me librarinė mė tė madhe nė botė (Libraria e Kongresit), Muzeun Kombėtar tė Historisė sė Amerikės dhe Varrezėn Kombėtare Arlington, mos tė pėrmendim Shtėpinė e Bardhė, Washington DC ėshtė njė vegim i mermerit dhe dritave , me ikona dhe monumente nė ēdo kthesė.

  Kopenhaga – Me 12 yje tė Michelin-it tė shpėrblyer nė vitin 2008 (mė shumė se Viena, Roma apo Madridi) plus njė grup tė hoteleve me butike dhe hotelet e dizajnuar me buxhet minimal, Kopenhaga ėshtė bėrė destinacioni final i gustatorėve dhe modės. Kredencialet e tij tė gjelbėrta gjithashtu nuk janė tė kėqija, dhe kohėve tė fundit ėshtė bėrė “Qyteti i Biēikletave” numėr njė nė botė, kur rreth 36 % e qytetarėve tė Kopenhagės shkojnė me biēikleta nė punė apo nė shkollė.

  Cape Town – mysafiri i kupės botėrore tė vitit 2010 do tė thotė se vizitorėt nė fund tė vitit 2009 do tė kenė rastin tė shohin tė pėrmirėsuar Stacionin e Cape Town-it dhe mbėrritjen e strehimit luksox Njė dhe Tė vetėm tė Cape Town-it, komplet me degėn e parė tė Nobu-s tė Afrikės.

  Cape Town duket i gatshėm t’i mbajė lojėrat e tij turistike nė vitin 2009 derisa marshon drejt ngjarjeve sportive nė vitin e ardhshėm. Duke ja shtuar kėtė perspektivės sė famshme botėrore, aktiviteteve nė natyrė, dhe ēmimeve tė volitshme pėr shkak tė kursit tė kėmbimit, dhe ėshtė njė kohė e mirė pėr ta vizituar.

  Vjena – Kalendari i festivaleve nė Vjenė ėshtė njė turbullirė e vėrtetė e sallės sė vallėzimit, duke futur nė lojė topat xixėllues tė Vitit tė Ri dhe madhėshtinė vjetore tė Mbrėmjes sė Vallėzimit Opera tė Vjenės mė 19 Shkurt 2009. Nė mes tė Majit mbahet festivali mė i madh i radhės Winner Festwochen, ku shfaqen shfaqje tetrale, opera, arte muzikore dhe aktrimi, dhe operat e Mozart-it interpretohen te parku i bukur Schönbrunn Park deri nė fund tė Gushtit.

  Pėrgatiti: Sefedin Muēaj ©bukuri.com
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga EMAUS; 21-03-2009 mė 09:06 AM.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Ju faleminderit per informacionin e pregatitur.

 3. #3
  i/e rregjistruar 10% Maska e zeqqqa
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Postime
  60
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  flm shum njeri

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 15 Qytetet me te shtrenjta ne bote
  Nga olsii nė forum Turizėm dhe Udhėtime
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 30-03-2012, 12:34 AM
 2. 10 qytetet mė tė gjelbėrta nė Europė !!
  Nga labja nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 07-03-2012, 08:43 PM
 3. 10 qytetet me te pasterta ne bote
  Nga labja nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-03-2011, 11:08 PM
 4. 10 qytetet mė tė nėnvlerėsuara tė botės
  Nga Kliton nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2011, 05:07 PM