Receta Gatimi

Adami ka qenė i zi!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 8 prej 8
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e Sefedini
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  67
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Adami ka qenė i zi!

  Sa prej jush jeni nė dijeni qė ka shansa mbi 90% qė Ademi (njeriu i parė) ka qenė i zi?

  Le t’i shqyrtojmė disa fakte!

  Para sė gjithash tė gjithė shkencėtarėt kanė gjetur njė sasi tė madhe tė fosileve qė tregojnė se njeriu i parė ka lindur nė viset tropikale tė Afrikės.

  Mbajeni nė mend se arsyeja kryesore pse njerėzit e zinjė janė tė zi dhe njerėzit e bardhė janė tė bardhė ka tė bėjė me gjeografinė dhe aftėsitė e mbijetesės pėrgjatė milleniumeve.

  Dielli tropik mund tė jetė shumė i rrezikshėm ndaj njerėzve kėshtuqė njerėzit me lėkurė tė errėt kanė pasur mė shumė prirje tė mbijetojnė me sukses se sa njerėzit me lėkurė tė ēelėt nė zonėn ku njerėzit e parė janė vendosur.

  Pasiqė pasardhėsit e Ademit migruan nė drejtim tė veriut me tėrheqjen e akullnajave, ata kishin nevojė pėr mė shumė vitamin D qė tė mbesin shėndoshė dhe tė shumoheshin.

  Prandaj, njerėzit me lėkurė tė ēelėt kishin prirje tė kenė mė shumė fėmijė qė bartnin tipare gjenetike pėr lėkurė tė mė tė ēelėt, ndėrsa ata qė mbartnin tonet e lėkurės sė errėt tė stėrgjyshėrve tė tyre Afrikanė kishin prirje tė jenė mė pak tė suksesshėm nė pėrpjekjet e tyre riprodhuese.

  Sot, tavolinat janė kthyer, dhe pa marrė parasysh ku jetojnė njerėzit, lėkura e errėt ka aftėsi mė tė madhe mbijetese.

  Pėrse? Sepse njerėzit zemėrligė dhe grykės po e shkatėrrojnė shtresėn e ozonit tė biosferės e cila e ndalon diellin tė na vrasė neve, dhe njerėzit me lėkurė tė ēelėt janė mė tė prekshėm ndaj formės vrasėse tė kancerit tė lėkurės – Melanomės.

  Prandaj, njerėzit e bardhė janė kryesisht pėrgjegjės pėr vdekjen e afėrt e tė ashtuquajturės “Raca e Bardhė”, gjė qė ėshtė tragjike dhe ironike. Nėse njerėzit me lėkurė tė ēelėt shpresojnė qė pasardhėsit e tyre tė kenė shansa mė tė mira mbijetese nė planetin qė po vdes atėherė do tė ishte e matur tė shumėzohen duke u pėrzier me njerėzit me lėkurė tė errėt.

  Fanatizmi i njerėzve tė bardhė do ti prijė vetėm nxitjes sė abdikimit tė pellgut tė gjeneve tė tyre.

  Gjithmonė mbajeni nė mend, pasiqė Ademi ka qenė i zi, pa marrė parasysh ēfarė ngjyre ka lėkura e juaj, Ademi i zi ėshtė stėrgjyshi kryesor i stėrgjyshėrve tė stėrgjyshėrve tuaj dhe pa marrė parasysh ēfarė ėshtė nuanca e lėkurės tuaj, ne jemi tė gjithė fėmijėt e Ademit prandaj tė gjithė jemi vėllezėr dhe motra.

  Pėrgatiti: Sefedin Muēaj
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga EMAUS; 21-03-2009 mė 08:44 AM.

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e anna
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  france
  Postime
  761
  Reputacioni
  18
  ndoshta Ademi mund te kete i zi por asnje gje nuk e vereteton ate ! kjo mund te jete thjesht nje hipoteze " ndoshta ". keto gjera nuk dihen me saktesi ! sipas religjionit ' fese ' njeriu eshte i bardhe , por skencerisht prejardhja eshte nga majmuni ! kane existuar 2 lloje racash majmunesh , por njera u zhduk me kalimin e kohes dhe tjetra race e cila evoluoi dhe qe tani eshte njeriu mbijetoi dhe emigroi ne vende te ndryshme te botes duke u nisur nga afrika drejt azise ne fillim ! skencerisht ka existuar vetem nje lloje race : ajo e bardhe , pastaj lekura i eshte pershatur vendit ! atje ku djelli eshte me i nxehte ben qe lekura te prodhoje sa me shume melamine gje te ciles i jep lekures ngjyren brune !

 3. #3
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Nuk e kam lexuar ate qe shkruajte, (per arsye kohe, por do ta lexoj me vone) por dua te them qe nga kerkimet dhe studimet e mia qe kane bere eksploruesit, mendohet qe Adami te kete pasur lekure me pigmene ngjzre kafe.
  Pra mendohet te kete qene me ngjyre te erret por jo i zi si zezak.

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e qween
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  in irana
  Postime
  207
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  K.O

  e para e ka emrin ADAMI me a dhe jo me e dhe ate pune a ka qene i bardhe a ka qen i zi e di vetem zoti ok?

 5. #5
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  18
  ADEMI (keshtu thote Zoti)njeri i pare ne rruzullin toksor, dijetaret Islam mendojn se ka qene ne Azi, kah Shri Lanka (mendohet), kuse Anna tregon per njeriun e pare e knej thote, njeri e ka prejardhjen prej majmuni,(te cilen shkeca tash e thote te kunderten) atehere nuk te koka Ademi njeri i pare sipas teje Anna, kurse a ka qene i zi a i bardh per aty veq Zoti e din, sepse as ne ndonje literatur Islame nuk flitet per kete,mendoj se eshte nje kohe shume shume e gjate dhe se mund te zbulohet diqka e tille. Ju pershendes

 6. #6
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  20
  pse eshte tek jeta dhe shkenca ky artikull, shkenca dhe feja nuk perpuqen se bashku, ju lutem spostoheni ne hapesiren perkatese

 7. #7
  i/e rregjistruar 10% Maska e geni000
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Postime
  14
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  me sa kam lexuar une adami ka qene i bardhe me vija te zeza...

 8. #8
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Donnaa
  Anėtarėsimi
  Oct 2009
  Postime
  470
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  nuk mund te besoj qe adami ka qesn i zi

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Padit gruan pse ka qene e shemtuar – del fitues!
  Nga Erinaa nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-07-2012, 10:16 PM
 2. 17 keshilla sa per te qene joshese dhe perfekte
  Nga erinda nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 06-04-2012, 10:00 PM
 3. Karrota dhe kumbulla pėr tė qėnė mė tė bukur
  Nga labja nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 22-02-2012, 12:48 PM
 4. 8 sekrete per te qene e bukur.
  Nga Altin111 nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 29-11-2010, 05:36 PM
 5. Adami & Eva
  Nga ReniX nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 03-09-2007, 11:16 AM