Mesazhet e Zotit nė librat e shenjtė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e Sefedini
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  67
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Mesazhet e Zotit nė librat e shenjtė

  Receta Gatimi

  Zoti i madhėrishėm na ka dhėnė tė njejtat mesazhe nė librat e shenjtė qė Ai ja ka zbritur njerėzimit, ne vetėm duhet ti studiojmė ato dhe do tė arrijmė nė pėrfundim se udhėzimi i tij ėshtė i njejtė por njerėzit e kanė ndryshuar apo i kanė braktisur urdhėrat me kalimin e kohės.

  Ja disa shembuj tė ngjashmėrisė nė librat e Zotit:

  Njėshmėria e Zotit nė Bibėl:

  Unė jam Zoti, Perėndia yt, qė tė nxori nga vendi i Egjiptit, nga shtėpia e skllavėrisė.

  Nuk do tė kesh perėndi tė tjerė para meje.

  Eksodi. 20:2:3

  Dhe Jezusi u pėrgjigj: ``Urdhėrimi i parė i tė gjithėve ėshtė: "Dėgjo, o Izrael: Zoti, Perėndia ynė, ėshtė i vetmi Zot",

  Marku. 12:29

  Njėshmėria e Zotit nė Kur’an:

  Zoti juaj (qė meriton adhurim) ėshtė Njė, All-llahu, nuk ka zot pos Atij qė ėshtė mėshirėplotė, gjithnjė mėshiron.

  Kur'an 2:163

  Pėrkulja ndaj Zotit nė Bibėl:

  Atėherė Abrami pėruli fytyrėn nė tokė dhe Perėndia i foli, duke i thėnė:

  Zanafilla.17:3

  Atėherė Jezusi shkoi bashkė me ta nė njė vend, qė quhej Gjetsemani, dhe u tha dishepujve: ``Uluni kėtu, ndėrsa unė po shkoj aty tė lutem``.

  Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej duke thėnė: ``Ati im, nė qoftė se ėshtė e mundur, largoje prej meje kėtė kupė; megjithatė, jo si dua unė, por si do ti``.

  Mateu. 26:36:39

  Pėrkulja ndaj Zotit nė Kur’an:

  Argumentet tona i besojnė, nė tė vėrtetė, ata qė kur kėshillohen me to, bien nė fytyra (bėjnė sexhde), qė madhėrojnė Zotin e tyre nė shenjė falėnderimi dhe ata nuk bėjnė kryelartėsi,

  Kur'an 32:15

  Agjėrimi nė Bibėl:

  Atėherė Fryma e ēoi Jezusin nė shkretėtirė, qė djalli ta tundonte.

  Dhe, mbasi agjėroi dyzet ditė e dyzet net, nė fund e mori uria.

  Mateu. 4:1:2

  Agjėrimi nė Kur’an:

  O ju qė besuat, agjėrimi u ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėheni tė devotshėm.

  Kur'an 2:183

  Mbulimi i gruas nė Bibėl:

  Edhe ēdo grua, qė lutet ose profetizon kokėzbuluar, turpėron kryet e saj, sepse ėshtė njėlloj sikur tė ishte e rruar.

  Sepse nė qoftė se gruaja nuk mbulohet, le t`ia presin flokėt; por nė qoftė se pėr gruan ėshtė turp tė qethet a tė rruhet, le tė mbulojė kryet.

  Korintasve. 11:5:6

  Mbulimi i gruas nė Kur’an:

  Thuaju edhe besimtareve tė ndalin shikimet e tyre, t'i ruajnė pjesėt e turpshme tė trupit tė tyre, tė mos zbulojnė stolitė e tyre pėrveē atyre qė janė tė dukshme, le tė venė shamitė mbi kraharorin e tyre dhe tė mos ua tregojnė bukuritė e tyre askujt pėrveē burrave tė vet...

  Kur'an 24:31

  Pėrgatiti: Sefedin Muqaj, Prizren, Kosovė.

  Referencat: Bibla – Diodati i Ri, dhe Kur’ani – Pėrkthim i Sherif Ahmetit.

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e Ruthi
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  206
  Reputacioni
  11
  unifikim i dy rymave krejte te ndyshme eshte e rrezikshme i nderuar Sefedin.

  cfare te perbashket ka bibla me kuranin ku kurani ne thelb hedh posht hyjnin e Jezusit?
  ku e sheh te perbashketen?ne kulturen e azise ne nje periudh te caktuar?mund te jete e vertet,por doktrinisht nuk qendron interpretini juaj.doktrinisht jan shume te kunderta
  me te mira

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Gruaja e shenjtė qė i falen kryeqytetasit
  Nga kuklla nė forum Bota shpirtėrore
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-05-2013, 09:22 PM
 2. 100 librat qė duhen lexuar
  Nga MAJDI nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 19-02-2013, 10:00 PM
 3. 100 librat e tere koherave
  Nga ardona nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-02-2011, 03:14 PM
 4. Si ta "ndizni" Valentinin e shenjtė
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-02-2008, 08:07 PM
 5. Librat e rinjė nė treg
  Nga Lirenti nė forum Kultura Kombėtare & Botėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-02-2007, 12:49 AM