Per here te pare zhvillohet transplanti i veshkes ne Qendren Spitalore Universitare n


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 1 prej 1
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Per here te pare ne Shqipri transplanti i veshkes

  Receta Gatimi
  Per here te pare zhvillohet transplanti i veshkes ne Qendren Spitalore Universitare ne Tirane. Mitilda Gode, 19 vjec nga Korca ka qene pacientja e pare qe i eshte nenshtruar ketij operacioni.

  Mitildes ia ka dhuruar veshken babai i saj. “Vajza ka qe ne tetor qe eshte shtruar ne QSUT. Filloi dializen dhe mjeket na thane qe te dhuronim transplantin. Babai i saj doli pozitiv dhe ia dhuroi. Kurre mos paste me probleme”, shprehet nena e Mitildes.

  Opercaioni nen asistencen e mjekeve italiane ka zgjatur rreth 4 ore ore dhe mjeket thane se gjithcka shkoi me sukses.

  “Gjithcka shkoi normal. Babai i vajzes dhe vajza jane mire. Operacioni kerkoi nje vemendje te vecante. Shpresojme qe fillimi i mbare te jete gjysma e punes. Presim qe kete vit te realizojme 10 transplante”, deklaron shefi i pavionit te urologjise, Mustafa Xhani.

  Transplantin e pare te kryer ne spitalin publik e ka pershendetur edhe ministrja e Shendetesise, Anila Godo. “Cdo gje vajti mbare. Uroj qe gjerat te shkojne keshtu ne ditet qe vijne. Transplantet e tjera do te behen nga profesionistet tane”, ka deklaruar ajo.

  Transplanti i pare ne spitalin publik u mundesua ne saje te programit “Interreg 3”, ne bashkepunim me rajonin e Pulias.


  Burimi-Top-channel
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga Kliton; 27-03-2009 mė 09:47 AM.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2012, 08:15 PM
 2. Foto: Transplanti, gishti i madh i kėmbės nė dorė
  Nga vaaldr1n nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 03-12-2011, 11:58 PM
 3. Problem me qendrėn e siguris win 7
  Nga alfa1993 nė forum Microsoft Windows
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 09-02-2011, 09:26 AM
 4. Atlantis ulet me sukses nė Qendrėn Keneddy
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-11-2009, 08:33 PM
 5. Zhvillohet celulari mė i hollė nė botė
  Nga Lirimi-Crack nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-03-2008, 09:10 PM