Pėrfaqėsues tė shoqėrive private turke, qė ushtrojnė veprimtarinė e tyre ekonomike nė fushėn e biznesit, dhe qė janė pjesėmarrės nė Panairin e Biznesit Turk, qė ėshtė hapur nė Pallatin e Kongreseve nė Tiranė, u shprehėn, "se janė tė interesuar pėr tė investuar sė shpejti nė sektorin e ndėrtimit, infrastrukturės dhe turizmit nė Shqipėri".

Pėrfaqėsues tė shoqėrive private turke, qė ushtrojnė veprimtarinė e tyre ekonomike nė fushėn e biznesit, dhe qė janė pjesėmarrės nė Panairin e Biznesit Turk, qė ėshtė hapur nė Pallatin e Kongreseve nė Tiranė, u shprehėn, "se janė tė interesuar pėr tė investuar sė shpejti nė sektorin e ndėrtimit, infrastrukturės dhe turizmit nė Shqipėri".

Presidenti i Dhomės sė Tregtisė sė Turqisė Dr. Murat Yalēintas, tha se, "unioni i biznesit turk nė fushėn e ndėrtimit po sheh mundėsinė e bashkėpunimit dypalėsh me biznesin shqiptar pėr tė investuar nė sektorin e turizmit, infrastrukturės dhe veēanėrisht tė ndėrtimit".

Sipas tij, pėr tė konkretizuar kėto nisma biznesmenėt turq, pritet tė organizojė takime dhe me pėrfaqėsues tė shoqėri private shqiptare qė operojnė nė sektorin e ndėrtimit. Ndėrsa, pėrfaqėsuesi i kompanisė sė ndėrtimit "Halil Alumin", Said Trimbuk, qė operon prej disa vitesh nė sektorin turk tė ndėrtimit tė fasadave, vlerėsoi mundėsitė e shumta qė afron Shqipėria pėr investime, veēanėrisht nė sektorin e ndėrtimit.

"Ne po e shohim me shumė interes rritmin e zhvillimit qė po merr Shqipėria nė pėrmirėsimin e infrastrukturės dhe urbanistikės. Nė kėtė kuadėr, tha si, vlerėsojmė rritjen e cilėsisė dhe standarteve nė sektorin e ndėrtimit". Duke u ndalur nė aktivitetin e kompanisė qė ai drejton, e cila prodhon fasada alumini pėr qendra tregtare, banesa etj, Trimbuk shprehu interes pėr tė bashkėpunuar me ndėrtuesit shqiptarė.

Sipas tij, pėrdorimi i fasadave tė aluminit nė sektorin e ndėrtimit, do tė thotė mė shumė siguri dhe standarde bashkėkohore. Trimbuk, shprehu bindjen se ky panair do t'i shėrbejė biznesmenėve pjesėmarrės pėr zgjerimit tė bashkėpunimit midis biznesit shqiptar dhe atij turk.

Burime nga Dhoma e Tregtisė sė Turqisė, bėjnė tė ditur se, janė rreth 60 firma turke (pjesa mė e madhe e tė cilave ndėrmarrje tė vogla e tė mesme), qė ushtrojnė aktivitet nė Shqipėri nė sektorin e energjetikės, ndėrtimit, telekomunikacionit, minierave, etj.

Ndėrkohė qė nė Panairin e Biznesit Turk, qė do tė qėndrojė i hapur deri mė 30 Mars, marrin pjesė rreth 70 biznese dhe kompani tė ndryshme qė operojnė nė sektorė tė ndryshėm tė ekonomisė. Turqia ėshtė ndėr partnerėt kryesorė nė shkėmbimet tregtare me Shqipėrinė.