Receta Gatimi

Disa kėshilla nga Bibla


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e Sefedini
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  67
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Disa kėshilla nga Bibla

  Jezusi, i dėrguar i Zotit!

  Jezusi u tha atyre: ``Ushqimi im ėshtė tė bėj vullnetin e atij qė mė dėrgoi dhe tė kryej veprėn e tij.

  Gjoni 4:34

  Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Ai qė e dėgjon fjalėn time dhe beson nė atė qė mė ka dėrguar, ka jetė tė pėrjetshme, dhe ai nuk vjen nė gjyq, por ka kaluar nga vdekja nė jetė.

  Gjoni 4:24

  Jezusi atėherė iu pėrgjigj atyre dhe tha: ``Doktrina ime nuk ėshtė imja, por e atij qė mė ka dėrguar.

  Gjoni 7:16

  Atėherė Jezusi u tha atyre: ``Unė jam edhe pėr pak kohė me ju, pastaj do tė shkoj tek ai qė mė ka dėrguar.

  Gjoni 7:34

  Morali dhe ndėshkimi


  Atėherė farisenjtė dhe skribėt i prunė njė grua qė ishte kapur duke shkelur kurorėn dhe, mbasi e vunė nė mes,

  i thanė Jezusit: ``Mėsues, kjo grua ėshtė kapur nė flagrancė, duke shkelur kurorėn.

  Por nė ligj Moisiu na ka urdhėruar tė vriten me gurė gra tė tilla, por ti ē`thua?

  Dhe, kur ata vazhdonin ta pyesnin, ai u drejtua dhe u tha atyre: ``Kush nga ju ėshtė pa mėkat, le ta hedhė i pari gurin kundėr saj!``.

  Gjoni 8:3-7

  Gjykimi i gabuar

  Kur po kalonte, pa njė njeri qė ishte i verbėr qė nga lindja.

  Dhe dishepujt e tij e pyetėn duke thėnė: ``Mėsues, kush ka mėkatuar, ai apo prindėrit e tij, qė ai ka lindur i verbėr?``.

  Jezusi u pėrgjigj: ``As ai, as prindėrit e tij s`kanė mėkatuar, por kjo ndodhi qė tek ai tė dėftohen veprat e Perėndisė.

  Gjoni 9:1-3

  Gjykimi i takon vetėm Zotit!

  Dhe nėse ndokush i dėgjon fjalėt e mia dhe nuk beson, unė nuk e gjykoj; sepse unė nuk kam ardhur ta gjykoj botėn, por ta shpėtoj botėn.

  Kush mė hedh poshtė dhe nuk i pranon fjalėt e mia, ka kush e gjykon; fjala qė kam shpallur do tė jetė ajo qė do ta gjykojė nė ditėn e fundit.

  Sepse unė nuk kam folur nga vetja ime, por Ati vetė mė ka dėrguar dhe mė ka urdhėruar ē`duhet tė them e tė shpall.

  Dhe unė e di se urdhėrimi i tij ėshtė jetė e pėrjetshme; gjėrat, pra, qė them unė, i them ashtu siē m`i ka thėnė Ati``.

 2. #2
  i/e rregjistruar 10% Maska e Sefedini
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  67
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Vargjet e fundit jane marre nga kapitulli Gjoni 12:47-50

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e qween
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  in irana
  Postime
  207
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  flm per keshillat sefedin te pershendes

 4. #4
  i/e rregjistruar 10% Maska e Sefedini
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  67
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  19 Mos mblidhni pėr vete thesare mbi tokė, ku i brejnė tenja dhe ndryshku, dhe ku vjedhėsit shpėrthejnė dhe vjedhin,


  20 pėrkundrazi mblidhni pėr vete thesare nė qiell, ku as tenja as ndryshku nuk prishin dhe ku vjedhėsit nuk shpėrthejnė dhe nuk vjedhin.


  21 Sepse ku ėshtė thesari juaj do tė jetė edhe zemra juaj.


  22 Drita e trupit ėshtė syri; nė qoftė se syri yt ėshtė i pastėr, gjithė trupi yt do tė jetė i ndriēuar,


  23 por nė qoftė se syri yt ėshtė i lig, gjithė trupi yt do tė jetė nė errėsirė; nė qoftė se drita, pra, qė ėshtė nė ty ėshtė errėsirė, sa e madhe do tė jetė errėsira!


  24 Askush nuk mund t`u shėrbejė dy zotėrinjve, sepse ose do tė urrejė njėrin dhe do ta dojė tjetrin; ose do t`i qėndrojė besnik njerit dhe do tė pėrēmojė tjetrin; ju nuk mund t`i shėrbeni Perėndisė dhe mamonit.


  25 Prandaj po ju them: mos u shqetėsoni pėr jetėn tuaj, pėr atė qė do tė hani ose do tė pini, as pėr trupin tuaj, pėr atė qė do tė vishni. A nuk ėshtė vallė jeta mė me vlerė se ushqimi dhe trupi mė me vlerė se veshja?


  26 Vini re zogjtė e qiellit: ata nuk mbjellin, nuk korrin dhe nuk mbledhin nė hambare; megjithatė Ati juaj qiellor i ushqen. A nuk vleni ju shumė mė tepėr se sa ata?


  27 Dhe cili nga ju, me gjithė kujdesin e tij, mund t`i shtojė shtatit tė tij qoftė edhe njė kubit tė vetėm?


  28 Pse shqetėsoheni pėr veshjen tuaj? Vini re si rriten zambakėt e fushės: ata nuk lodhen dhe nuk tjerrin;


  29 dhe unė, pra, po ju them se Salomoni vetė, me gjithė lavdinė e tij, nuk ishte veshur si ndonjė nga ata.


  30 Tani nėse Perėndia e vesh kėshtu barin e fushės, qė sot ėshtė dhe nesėr hidhet nė furrė, vallė nuk do t`ju veshė shumė mė tepėr ju, njerėz besimpakė?


  31 Mos u shqetėsoni, pra duke thėnė: "Ēfarė do tė hamė ose ēfarė do tė pimė, ose me ēfarė do tė vishemi?".


  32 Sepse janė paganėt ata qė kėrkojnė tė gjitha kėto gjėra; Ati juaj qiellor, pra, e di mirė se ju keni nevojė pėr tė gjitha kėto gjėra.


  33 Por para sė gjithash kėrkoni mbretėrinė e Perėndisė dhe drejtėsinė e tij dhe tė gjitha kėto gjėra do t`ju shtohen.


  34 Mos u brengosni, pra, pėr tė nesėrmen, sepse e nesėrmja do tė kujdeset vetė pėr vete. Secilės ditė i mjafton pikėllimi i vet``.

  Mateu - Kapitulli 6

 5. #5
  i/e rregjistruar 10% Maska e Sefedini
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  67
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  17 Nderoni tė gjithė, doni vėllazėrinė, druani Perėndinė, nderoni mbretin.
  18 Ju, shėrbėtorė, nėnshtrohuni me plot druajtje zotėrinjve tuaj, jo vetėm tė mirėve dhe tė drejtėve, por edhe tė padrejtėve,
  19 sepse ėshtė gjė e ladėrueshme, nėse dikush, pėr ndėrgjegje ndaj Perėndisė, duron shtrengime duke vuajtur padrejtėsisht.
  20 Sepse ēfarė lavdie do tė ishte po tė duronit nė qoftė se ju rrahin sepse keni bėrė faje? Ndėrsa, po tė bėni tė mirė dhe tė duroni vuajtje, kjo ėshtė hir para Perėndisė.

  1 e Pjetrit Kapitulli 2

 6. #6
  i/e rregjistruar 10% Maska e Sefedini
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  67
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  27 Dhe, mbas kėtyre gjėrave, ai doli dhe pa njė tagrambledhės, qė quhej Levi, dhe rrinte nė vendin e tatimeve, dhe i tha: ``Ndiqmė``.
  28 Dhe ai i la tė gjitha, u ngrit dhe e ndoqi.
  29 Pastaj Levi i pėrgatiti nė shtėpinė e tij njė gosti tė madhe, dhe njė numėr i madh tagrambledhėsish e tė tjerė rrinin nė tryezė bashkė me ta.
  30 Por skribėt dhe farisenjtė e atij vendi murmurisnin kundėr dishepujve tė Jezusit duke thėnė: ``Pėrse hani dhe pini bashkė me tagrambledhės dhe mėkatarė?``.
  31 Dhe Jezusi, duke u pėrgjegjur, u tha: ``Nuk janė tė shėndoshėt ata qė kanė nevojė pėr mjek, por tė sėmurėt.
  32 Unė nuk erdha t`i thėrres tė pendohen tė drejtit, por mėkatarėt``.

  Luka Kapitulli 5

 7. #7
  i/e rregjistruar 10% Maska e Sefedini
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  67
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  1 Fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:
  2 "Ēfarė keni ndėr mend kur pėrdorni kėtė proverb lidhur me vendin e Izraelit duke thėnė: "Etėrit kanė ngrėnė rrushin e papjekur dhe dhėmbėt e bijve tė tyre janė mpirė"?
  3 Ashtu si ėshtė e vėrtetė qė unė rroj", thotė Zoti, Zoti, "nuk do ta pėrdorni mė kėtė proverb nė Izrael.
  4 Ja, tė gjithė shpirtėrat janė tė mitė; si shpirti i atit ashtu dhe shpirti i birit janė tė mitė. Shpirti qė mėkaton ka pėr tė vdekur.
  5 Nė qoftė se dikush ėshtė i drejtė dhe zbaton ndershmėrinė dhe drejtėsinė,
  6 nė se nuk ha nė male dhe nuk ngre sytė tek idhujt e shtėpisė sė Izraelit, nė rast se nuk prek gruan dhe fqinjėt tė tij dhe nuk i afrohet njė gruaje kur ajo ėshtė e papastėr,
  7 nė rast se nuk shtyp kėrkėnd, nė qoftė se i kthen huamarrėsit pengun e tij, nė qoftė se nuk kryen asnjė grabitje, nė rast se i jep bukėn e tij tė uriturit dhe mbulon me rroba atė qė ėshtė lakuriq,
  8 nė rast se nuk jep hua me kamatė dhe nuk jep me fajde, nė rast se heq dorė nga paudhėsia, dhe gjykon me paanėsi midis burrit dhe burrit,
  9 nė rast se ecėn sipas statuteve tė mia duke vepruar me besnikėri, ai ėshtė i drejtė dhe me siguri ka pėr tė jetuar", thotė Zoti, Zoti.

  Bibla: Ezekiel Kapitulli 18

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Windows: Probleme me USB ? Ja disa keshilla
  Nga vaaldr1n nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 12-01-2013, 04:57 PM
 2. Disa kėshilla gjatė skuqjes me vaj !!
  Nga labja nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 04:25 PM
 3. Disa kėshilla pėr jetėn..!!
  Nga Enkelejda_24 nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 15-08-2010, 02:28 PM
 4. Disa keshilla per shendetin Tuaj.
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-03-2009, 09:42 AM
 5. Disa kėshilla pėr shėndetin !!
  Nga burim_zh nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-06-2008, 09:02 PM