Mossadi kishte pėrgatitur njė njėsit special prej 10 anėtarėsh pėr vrasjen e Tajjip Erdoganit


Mediat turke njoftuan se nė njė kompjuter personal tė njė prej anėtarėve tė organizatės sė fshehtė terroriste "Ergenekon" ėshtė gjetur njė skemė e Mossad-it, shėrbimit sekret tė Izraelit, pėr vrasjen e Kryeministrit Turk, Rexhep Tajip Erdogan.

Sipas raporteve nga mediat, shefi i Mossad-it, Meir Dagan, nė vitin 2004 kishte pėrgatitur njė njėsit special prej 10 anėtarėsh pėr vrasjen e Tajjip Erdoganit, tė cilin e kishte vlerėsuar si "Terrorist Islamik". Pėr kėtė aksion ai kishte pritur "dritėn e gjelbėr" nga njė person nė Turqi me nofkėn "zotėri Dogu", e qė besohet se ky person ėshtė kryetari i partisė komuniste turke, Dogu Perincek, i cili tani gjendet nėn arrest dhe po gjykohet nė rastin "Ergenekon".

Policia turke deri mė tani ka arrestuar disa dhjetėra ish ushtarak tė lartė, gazetarė dhe tė tjerė tė lidhur me organizatėn terroriste "Ergenekon" e cila kishte planifikuar grushtet ushtarak pėr rrėzimin e qeverisė aktuale. Nė aksionet e policisė janė gjetur shume depo armėsh dhe plane tė ndryshme pėr aksione terroriste.