Kryetari amerikan Barak Obama, nė mėnyrė kategorike e hodhi poshtė idenė pėr vendosjen e valutės sė re ndėrkombėtare, pėr shkak tė dollarit tė dobėt dhe jostabil.

Idenė pėr ndėrrimin e dollarit si valutė ndėrkombėtare, fillimisht e propozoi Kina, ndėrsa idenė e mbėshtetėn Rusia dhe Venecuela.
"Dollari ėshtė stabil dhe besimi i investitorėve nė tė vazhdimisht rritet", deklaroi Obama duke shprehur pakėnaqėsi ndaj pohimeve pėr labilitet tė valutės amerikane.

Njė pjesė e ithtarėve pėr ndryshimin e dollarit, nga ana tjetėr, konsiderojnė se ideja e tillė do tė ndihmojė pėr tejkalimin e krizės financiare.

Kina dhe Venecuela pėrndryshe kontraktuan tregti pa pjesėmarrje tė dollarit. /Makfaks/