Receta Gatimi

Paraja, shėndeti dhe duhani


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
  1. #1
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30

    Paraja, shėndeti dhe duhani




    Paraja nuk vlen; me tė nuk mund tė blihet as dashuri e as shėndet, nėse ju pini duhan. Ky ėshtė pėrfundimi i njė studimi qė u krye nga njė grup mjekėsh nė Skoci. Sipas studimit, njerėzit me paga tė larta, por qė pinin duhan kishin mė shumė tė ngjarė tė vdisnin mė herėt sesa ata qė merrnin paga mė tė ulta por nuk pinin duhan.

    Femrat qė nuk pinin duhan kishin shanse mė tė mira pėr tė jetuar mė gjatė, ndėrkohė qė meshkujt qė pinin duhan kishin gjasa tė vdisnin parakohe..

    Sipas studimit, njerėzit me paga tė larta, por qė pinin duhan kishin mė shumė tė ngjarė tė vdisnin mė herėt sesa ata qė merrnin paga mė tė ulta por nuk pinin duhan. Ndersa femrat qė nuk pinin duhan kishin shanse mė tė mira pėr tė jetuar mė gjatė, ndėrkohė qė meshkujt qė pinin duhan kishin gjasa tė vdisnin parakohe.

    Pasojat negative tė duhanit janė tė dokumentuara e tė njohura mirė - ata qė pijnė duhan preken shpesh nga sėmundje tė zemrės, shumė lloje kanceresh dhe rrezikohen tė vdesin parakohe.

    Por pak studime kanė marrė nė shqyrtim lidhjen midis gjendjes ekonomike e shtresės shoqėrore dhe duhanit. Nė pėrgjithėsi, njerėzit e pasur ose nė gjendje tė mirė financiare gėzojnė shėndet mė tė mirė, por studimi i fundit tregon se duhani i pakėson tė mirat e qė ofron paraja.

    Mjekėt nė Skoci vėzhguan pėr 28 vjet rreth 15 mijė persona tė moshės mesatare. Ata zbuluan se njerėzit e shtresave tė larta shoqėrore ishin mė pak tė prirur pėr tė pirė duhan, megjithėse 4 nė 10 prej tyre pinin duhan rregullisht.

    Por pasuria nuk ofronte mbrojtje nga sėmundjet qė lidheshin me duhanin. Njerėzit nga tė gjitha shtresat shoqėrore, gra e burra, qė pinin duhan kishin 3 herė mė shumė gjasa tė vdisnin nga kanceri nė mushkėri. Gratė qė nuk pinin duhan jetonin mė gjatė dhe mbi 50 pėrqind e tyre vazhdonin tė jetonin nė pėrfundim tė studimit. Por studimi pėrmban edhe lajmin optimist se ata qė e kishin lėnė duhanin, kishin gjasa tė mbijetonin, thuajse njėsoj si ata qė nuk kishin pirė kurrė duhan.

  2. #2
    E rregjistruar 35% Maska e girl08
    Anėtarėsimi
    Oct 2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    1,100
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    18
    Dihet qe duhani shkakton shume semundje, por ata qe tashme e kane nisur, e kane shume te veshtire, thuajse te pamundur ta lene. U eshte bere si droge.

  3. #3
    i/e rregjistruar 20% Maska e smart
    Anėtarėsimi
    Sep 2007
    Vendndodhja
    italy
    Postime
    148
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    mjafton vullneti dhe arrin te besh cdo gje.
    un kam pas pire 2 paketa me cigare ne dite dhe kam arritur ta le. tani ndjehem ndrysh shum ma mire.

  4. #4
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30
    Dhe une e pi cigaren prej 10 vjetesh e me shume gati,jam dakort me Smart qe duhet te kesh vullnetin e forte,dhe arrin ta lesh,por shumica ketu fus dhe veten time e kan paksa te dobet ate te shkret vullnet.

  5. #5
    i/e rregjistruar 20% Maska e smart
    Anėtarėsimi
    Sep 2007
    Vendndodhja
    italy
    Postime
    148
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    per shum vite e kam pas pire dhe un. u zgjoja ne mengjes si me qene 80 vjeē haha deri sa thash mjaft. dhe ditet e para e kam pasur shum te veshtire as vete se di se si kam duruar. tani as nuk me shkon mendja fare dhe as eren nuk mund te ja ndegjoj.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Paraja, sa e vlefshme eshte per ju ?
    Nga LAKJA nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
    Pėrgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 30-04-2012, 04:27 PM
  2. Trupi dhe Shendeti
    Nga Altin111 nė forum Trupi dhe Shėndeti
    Pėrgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 12-02-2012, 01:27 PM
  3. A eshte PARAJA....
    Nga DMXhea nė forum Tema Shoqėrore
    Pėrgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 09-05-2011, 04:13 PM
  4. Kripa dhe shėndeti
    Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 13-08-2010, 02:45 PM
  5. Ndikon PARAJA nė Tradhėti?
    Nga ReniX nė forum Romanca
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 08-07-2009, 09:43 PM