Kuqezinjtė shqiptarė tani ndodhen nė vendin e 91-tė tė renditjes sė FIFA-s pasi dy humbjet radhazi u kanė kushtuar shumė

Nga vendi i 80, nė vendin e 91-tė. Njė rėnie tė madhe prej 11 vendesh ka pėsuar kombėtarja shqiptare e futbollit nė klasifikimin e zyrtarizuar sot, nga qeveria e futbollit botėror, FIFA.

Shqipėria ka humbur me Hungarinė 0-1 nė stadiumin kombėtar “Qemal Stafa” dhe 4 ditė mė pas ka pėsuar njė disfatė tė thellė ndaj Danimarkės nė Kopenhagen. Kombėtarja ndodhet tashmė nė vendin e 91 me 399 pikė dhe larg rivalėve tė tė njėjti kalibėr si Bjellorusi apo Slloveni.

Nė majėn e klasifikimit gjendet sėrish Spanja e cila nuk njeh humbje qė prej 31 ndeshjesh dhe vazhdon tė jetė nė formė edhe me trajnerin Del Bosque. Pas saj ndodhet Gjermania dhe Holanda. Pėr Brazilin vendi i katėrt.