Receta Gatimi

A eshte Kur'ani shpallje e Zotit?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 19 prej 19
  1. #1
    i/e rregjistruar 10% Maska e Sefedini
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    67
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    A eshte Kur'ani shpallje e Zotit?

    Shume besimtare te feve tjera nuk e pranojne Kur'anin si shpallje te Zotit dhe as fene islame si fe te Zotit.

    Tani une kam disa pyetje per te gjithe:

    Nese Kur'ani nuk eshte i vertete atehere pse Zoti e lejoi te shkruhej e te shperndahej neper bote?

    Pse Zoti nuk e mbyti Muhammedin a.s. dhe ata qe e shkruajten Kur'anin dhe e shperndane ate?

    Pse Zoti e lejoi perhapjen e Islamit?

    Shikoni si pergjigjet Zoti per kete ne Kur'an:

    69:38. Pra Unė betohem nė atė qė e shihni!
    69:39. Edhe nė atė qė nuk e shihni!
    69:40. Se me tė vėrtetė ai (Kur'ani) ėshtė fjalė (e Zotit) qė e lexon i dėrguari i ndershėm.
    69:41. Ai nuk ėshtė fjalė e ndonjė poeti, po ju nuk besoni.
    69:42. Nuk ėshtė as fjalė e ndonjė falltori, po ju nuk pėrkujtoheni.
    69:43. Ėshtė zbritje prej Zotit tė botėve!
    69:44. Sikur tė trillonte ai (Muhammedi) pėr Ne ndonjė fjalė!
    69:45. Ne do ta kapim atė me fuqinė Tonė.
    69:46. E pastaj do t'ia kėputnim atij arterien e zemrės.
    69:47. E askush prej jush nuk do tė mund tė ndėrhynte pėr mbrojtjen e tij.
    69:48. Ai (Kur'ani) ėshtė kėshillė pėr tė ruajturit.
    69:49. S'ka dyshim se Ne dimė qė prej jush ka qė e pėrgėnjeshtrojnė.
    69:50. Ai (Kur'ani) njėmend do tė jetė dėshpėrim pėr jobesimtarėt.
    69:51. Ai ėshtė e vėrteta bindėse!
    69:52. Andaj, ti lartėsoje nga tė metat Zotin tėnd tė madhėruar!

    Prandaj kerkoj nga te gjithe besimtaret e feve te tjera sidomos ata te fese katolike te kene frike nga Zoti i Plotfuqishem ta respektojne Kur'anin dhe Islamin dhe te mos tallen me Muslimanet siē e respektojme ne Biblen, Jezusin dhe fene tuaj!

  2. #2
    i/e rregjistruar 20% Maska e Ruthi
    Anėtarėsimi
    Jun 2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    206
    Reputacioni
    15
    sa per pyetjen ........."JO"

    Nese Kur'ani nuk eshte i vertete atehere pse Zoti e lejoi te shkruhej e te shperndahej neper bote?

    Zoti ka lejuar dhe shume gjera te tjera si psh:renia e njeriut ne mekat

    Pse Zoti nuk e mbyti Muhammedin a.s. dhe ata qe e shkruajten Kur'anin dhe e shperndane ate?

    sepse Perednian nuk eshte vrases....

    Pse Zoti e lejoi perhapjen e Islamit?

    pse Zoti lejoi ti ndodhnin gjithe ato gjera qe i ndodhen JOBIT??? nese e di historin

  3. #3
    i/e rregjistruar 10% Maska e bleron12
    Anėtarėsimi
    Feb 2009
    Postime
    84
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    I Habitur

    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ruthi Lexo postimin
    sa per pyetjen ........."JO"

    Nese Kur'ani nuk eshte i vertete atehere pse Zoti e lejoi te shkruhej e te shperndahej neper bote?

    Zoti ka lejuar dhe shume gjera te tjera si psh:renia e njeriut ne mekat

    Pse Zoti nuk e mbyti Muhammedin a.s. dhe ata qe e shkruajten Kur'anin dhe e shperndane ate?

    sepse Perednian nuk eshte vrases....

    Pse Zoti e lejoi perhapjen e Islamit?

    pse Zoti lejoi ti ndodhnin gjithe ato gjera qe i ndodhen JOBIT??? nese e di historin
    ben shum gabim dhe flet kot

  4. #4
    i/e rregjistruar 20% Maska e Ruthi
    Anėtarėsimi
    Jun 2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    206
    Reputacioni
    15
    persa qe mare guximin dhe postoj ketu do te thote qe jam shume e sigurte ne ate qe shpall,,

    ketu eshte mendim i lire dhe
    ky eshte mendimi im,keshtu qe mos u nevrikos
    peace

  5. #5
    The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    n'Toke
    Postime
    1,229
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    17
    Pa kokerr dyshimi qe Kurani eshte shpallje e Zotit dhe kete nuk mund ta mohon askush ne bote, per me vertetu qe Kurani eshte shpallje e Zotit ka argumente sa te duash ne te, p.sh. tashme behen zbulimet shkencore te cilat gjinden ne Kuran(disa prej tyre) pra nese thuam qe Kurani nuk eshte fjale e Zotit ateher si eshte e mundur te jene te shkrura ato fjale nga njeriu(perafersisht 1500 vjet i ka zbritja e Kuranit, dhe llogarit qfar mund te kete zbuluar ai njeri i asaj kohe) kurse tash shkenca bashkohore i thote ato, dhe kete gje e kan pranuar shume shkencetar te kohes bashkohore, pasi kane zbuluar diqka dhe masandej kete gje e ka gjet ne Kuran, dhe kjo i ka shty ma shume te mendojne per kete qeshtje se: "A eshte Kurani shpallje nga Zoti apo nga njeriu" dh kjo po kuptohet. ju pershendes te gjitha te mirat

  6. #6
    i/e rregjistruar 35% Maska e PoLiGrAfIkSi
    Anėtarėsimi
    Apr 2007
    Vendndodhja
    SOUTH BEACH MIAMI
    Postime
    852
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    Ne cpejese te kuranit thuhet qe myslimanet duhet te vrasin te therrin njerez, per to bere terror i botes,, mund te ma jej njeri kete ne kuran se mbase me ka shpetuar pa e lexuar..

    Respekte.

  7. #7
    E rregjistruar 35% Maska e girl08
    Anėtarėsimi
    Oct 2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    1,100
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    18
    Une nuk e kam lexuar Kur'anin, por jam dakort me Poligrafiksin kur thote se aty nuk mund te shkruhet se lejohen gjera te tilla si vrasja e njerezve.

  8. #8
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Po ca vrasje ku di gjesh.
    Mua me kane thene qe do i vrasin te gjithe, katastrofe e shkuar. Por kur sdihet se kan ate faqen ku shkruhej data.

    ps: mos e merrni dhe aq seriozisht

  9. #9
    i/e rregjistruar 20% Maska e Ruthi
    Anėtarėsimi
    Jun 2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    206
    Reputacioni
    15
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga girl08 Lexo postimin
    Une nuk e kam lexuar Kur'anin, por jam dakort me Poligrafiksin kur thote se aty nuk mund te shkruhet se lejohen gjera te tilla si vrasja e njerezve.
    ky eshte problemi ne shoqerin e sotme... qe nuk lexojne dhe ja kepusin sipas qefit me breza me radhe dhe pas njefare kohe,ajo qe ishte thjesh nje ide behet doktrine e gabuar....
    p.s nuk e kam me ty girl08,por flas ne pergjithesi..

  10. #10
    i/e rregjistruar 35% Maska e PoLiGrAfIkSi
    Anėtarėsimi
    Apr 2007
    Vendndodhja
    SOUTH BEACH MIAMI
    Postime
    852
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ruthi Lexo postimin
    ky eshte problemi ne shoqerin e sotme... Qe nuk lexojne dhe ja kepusin sipas qefit me breza me radhe dhe pas njefare kohe,ajo qe ishte thjesh nje ide behet doktrine e gabuar....
    p.s nuk e kam me ty girl08,por flas ne pergjithesi..


    ruth un e kam lexuar te terin edhe ne asnje faqe nuk e gjeta qe myslimanet duhen te bejne terror ne bote te vrasin e presin njerez njesoj sikur te jene bageti. Si bibla dhe kurani thone qe krimet te shpjene ne ferr dhe xhenet, ka me krim me te rende te vrasesh njerez duke thene fjalet e allahut...

  11. #11
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Un nuk i kam lexuar asnje nga te dyja pasi mendoj se nuk humb gje, pasi e verteta eshte ajo qe na rrethon dhe jo ajo qe shkruhet. Padituria e njeriut ka sjelle besimin ne gjerat "imagjinare" dhe duke humbur besimin ne vetvete dhe kaluar te brektosa se do i sjelle shiun.
    Pasi nqs do ta nisesh nga zanafila e ketyre librave jane modifikuar fshire dhe shtuar gjera sa here qe cenoheshin interesat e atyre ne pushtet, mbreterve dhe te tjere. Ēfare ngeli ketu per histori kur secili ka shkruajt si ka pas qef...

  12. #12
    i/e rregjistruar 20% Maska e Ruthi
    Anėtarėsimi
    Jun 2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    206
    Reputacioni
    15
    nje kundeshtim i fort dhe esecial eshte kur ke argument me baze
    KUR nuk ke lexuar ske se si del ne perfundime te tilla....dhe te dish qe te till librash jan modifikuar,fshire apo instaluar........
    dalim tek ajo cfare kam thene pak me larte ,,,qe te gjitha i kemi me te thene dhe me te degjuar...

  13. #13
    i/e rregjistruar 35% Maska e PoLiGrAfIkSi
    Anėtarėsimi
    Apr 2007
    Vendndodhja
    SOUTH BEACH MIAMI
    Postime
    852
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    A ka mundesi njeri nga ju besimtaret te ma mbushi mendjen mefakt qe ne kuran eshte e shkruajtur qe zoti, allahu, perendia, jehovai, e ku ta di un sa e sa emra i kane vene qe kerkon ti behen kurban njerez dhe se populli mysliman duhet te terrorizoje boten....

  14. #14
    The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    n'Toke
    Postime
    1,229
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    17
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga PoLiGrAfIkSi Lexo postimin
    A ka mundesi njeri nga ju besimtaret te ma mbushi mendjen mefakt qe ne kuran eshte e shkruajtur qe zoti, allahu, perendia, jehovai, e ku ta di un sa e sa emra i kane vene qe kerkon ti behen kurban njerez dhe se populli mysliman duhet te terrorizoje boten....
    Askund nė Kur'an nuk kerkohet terrori pėrkundrazi denohet terrori dhe nese e ke lexuar Kur'ani ashtu siē po pohon ti atėherė ke mundur ta vėresh nė shumė vende se si perfundimi i Ajeteve (Verseteve) Kur'anore perfundon me fjalet "All-llahu nuk i do zullumqarėt" apo "All-llahu nuk i do ata qė bėjnė shkatėrrime nė tokė" dhe nuk ka se si tė pėrkrahet terrori. Po diqka tjeter spo te kuptoj ty:


    ēfarė don tė thuash me fjalet e tua kur thua se ku perkrahet Terrori nė Kur'an ???

  15. #15
    i/e rregjistruar 20% Maska e Ruthi
    Anėtarėsimi
    Jun 2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    206
    Reputacioni
    15

  16. #16
    Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
    Anėtarėsimi
    Feb 2009
    Postime
    522
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    17
    un mendoj se po te krahasohen si kurani ashtu dhe bibla kan shum gjera te perbashketa, dhe keto besoj se jan shpallje te zotit , ndersa persa i perket diferencimeve qe kan te dyja mendoj se jan shtesa te bera nga njerez te thjash me kalimin e kohes

  17. #17
    Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Donnaa
    Anėtarėsimi
    Oct 2009
    Postime
    470
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Kurani nuk mund te ndryshohet me kohen por shum njerz kan ber ndryshme gjat perkthimit te tij ne gjuh te ndryshme


    po pra un menoj qe kurani edhte nje liber i shejt te cilin Allahu e ka derguar

    dhe pajtohem me mendimin e Ruthit

  18. #18
    i/e rregjistruar 10% Maska e djal8ove
    Anėtarėsimi
    Mar 2010
    Postime
    21
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    selamu alejkum

    Ju pershendes gjithve me pershendetjen Islame Es-selamu Al-lejkum.Vllazen dhe motra,kjo asht nje tem qe nuk do mundeni ju me disa komente,dhe me disa te dhana jo te sakta,te vertetoni se a ashte shpallje e Zotit Kurani.Per injorantet asht trillim,per besimtaret musliman asht shpallje e Zotit.Un nuk hy ne kete debat,pasi qe nuk kam dyshim ne Kuranin.Por per ata te cilet kan interesim te din me shum per ket tem,urdheroni ne linkun e me poshtem dhe shikojeni me kujdes kete debat deri ne fund.dhe pasi qe ta shikoni ju lutem komentoni ketu.

    http://www.youtube.com/watch?v=XaI0niPwl5U

    SHIKONI ME KUJDES FILLON PREJ 1/4 DERI ME 4/4 selamu alejkum paqa dhe meshira e Zotit qoft mbi ju.

  19. #19
    i/e rregjistruar 10% Maska e Ciarli
    Anėtarėsimi
    May 2013
    Postime
    25
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    te gjithe vepratemedha jane 'shpallje e Zotit'. Ky univers eshte krijuar nen kujdesin e zotit pasthemelimit te sistemit psh 'matrix' dhe para luftes se engjejve 'shteti' apo'bota e re' kunder klanit te zotit qe ka pothuaj 90% te pushtetit te gjithckaje.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 03-01-2013, 05:23 PM
  2. Tirana reagon pėr lirimin e zotit Haradinaj
    Nga vaaldr1n nė forum Shtypi i Ditės
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-11-2012, 04:18 AM
  3. U betua ne emer te Zotit se skishte borxh dhe e goditi rruf
    Nga EMAUS nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 14-11-2009, 11:03 AM
  4. Farmacia e Zotit!
    Nga girl08 nė forum Trupi dhe Shėndeti
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 10-11-2009, 01:07 PM
  5. Mesazhet e Zotit nė librat e shenjtė
    Nga Sefedini nė forum Bota shpirtėrore
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 13-06-2009, 12:53 PM