Receta Gatimi

Kombetarja, jep doreheqjen Arie Haan


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Kombetarja, jep doreheqjen Arie Haan  Trajneri i kombetares shqiptare te futbollit, Arie Haan ka dhene doreheqjen nga ky post.


  Vendimi eshte marre para pak castesh dhe duket se holandezi ka gjetur gjuhen e perbashket me FSHF per t’u larguar.

  Doreheqja vjen pas disa humbjeve te njepasnjeshme te regjistruara nga perfaqesuesja shqiptare ne turin e eliminatoreve per ne boterorin Afrike 2010. Largimi me vullnetin e holandezit ka kursyer detyrimet financiare te
  FSHF-se, pasi ne rast te prishjes se njeanshme te kontrates, institucioni i futbollit shqiptar do t'i paguante te gjitha detyrimet e parashikuara ne kontrate, teknikut holandez.
  Aktualisht, federata nuk ka publikuar asnje emer konkret per te marre drejtimin e kombetares kuqezi qe ndodhet ne vendin e 5-te te Grupit 1 per eleminatoret e Boterorit 2010.

 2. #2
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Shqiperia i besohet Sreēko Katanec?!
  Pas largimit te Ari Han nga stoli i perfaqesueses shqiptare, ne Federaten Shqiptare te Futbollit ka filluar zyrtarisht
  “gjuetia” per trajnerin e ri.


  Alternativat per zevendesimin e holandezit jane te shumta dhe ne “qeverine” e sportit me popullor ne vend kane mberritur CV nga gjysma e botes. Nuk mungojne emrat e njohur, Skala, Malezani apo Fasheti, por kuotat me te larta i ka gjithmone ai: Sreēko Katanec. Trajneri eshte i disponueshem prej afro dy javesh, pasi dha doreheqjen nga Kombetarja e Maqedonise.
  45-vjeēari, ish-lojtar i Jugosllavise dhe Sllovenise, ka shkelqyer si futbollist (duke milituar me klube si Dinamo e
  Zagrebit, Partizani e Beogradit, Shtutgart e Sampdoria: me keta te fundit ka fituar nje titull ne Serine A dhe ka arritur ne finalen e Champions), e tashme shihet si nje prej trajnereve te rinj me te talentuar ne qarkullim.

  Emri i tij ndodhej ne listen “e vogel” me 20 trajnere, nga 40-50 te tille qe i jane paraqitur Komitetit Ekzekutiv
  ne FSHF. Ne harkun e pak diteve, anetaret e organit vendimmarres ne futbollin shqiptar do te takohen serish, per te zgjedhur kandidatet potenciale. Ne fund, do te mbeten 4-5 kandidate dhe “i perzgjedhuri” do te jete ai qe i pershtatet me mire kushteve te federates.

  Trajneri


  Katanec eshte i favorizuar edhe pse konkurron kunder emrave te njohur ne arenen nderkombetare. Madje, fakti qe nuk ka shume eksperience ne karrieren si trajner, duket se do te jete avantazhi i tij kryesor. Kjo, sepse kete here kreret e futbollit kane vendosur te shkojne “kunder rrymes”: personi te cilit do t’i besohet stoli kuqezi duhet te jete i ri dhe shume ambicioz.

  Kritere qe slloveni i ploteson me se miri, duke shtuar ketu edhe aftesite ne drejtimin e skuadrave dhe punen e mire qe ka bere ne krye te Maqedonise. Gjithsesi, ai duhet t’u pershtatet kushteve qe kerkohen per trajnerin e ri. Per here te pare do te kerkohet angazhim maksimal ndaj Kombetares shqiptare dhe jo nje trajner “parttime”, qe pjesen me te madhe te kohes e kalon ne shtepi.
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga Kliton; 18-04-2009 mė 09:44 AM.

 3. #3
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Kombetarja, Petrovic emri i radhes i FSHF-se  Federata Shqiptare e Futbollit vazhdon hulumtimin e CV-ve per te zgjedhur trajnerin e ri te kombetares pas largimit te holandezit Arie Haan.

  Ashtu sic eshte folur kohet e fundit, tregu me i preferuar eshte ai ballkanas dhe pikerisht eshte nje teknik nga Bosnja favorit per te marre drejtimin e kuqezinjve. Behet fjale per kampionin e Evropes me Cervena Zvezden, 61 vjecarin Ljubko Petrovic, i cili ne vitin 1991 ka fituar trofeun me te rendesishem per klube ne Evrope, pasi skuadra e tij mundi Marsejen ne finale.
  Petrovic ka qene nje nga lojtaret me te spikatur te Ish Jugosllavise, ndersa si trajner ka drejtuar klube ne Bosnje, Serbi, Spanje, Uruguai, Bullgari, Austri e Kine. Skuadra e fundit qe ai ka drejtuar eshte Vojvodina, nga e cila u largua ne mars te ketij viti. Ndeshja e radhes per kombetaren shqiptare eshte ajo e 6 qershorit ne Tirane kunder Portugalise.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Tevez aludon nė largim nga kombėtarja
  Nga vaaldr1n nė forum Futbolli
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2010, 01:48 PM
 2. kombetarja kuq e zi miqesore me 3 mars
  Nga paolo maldini nė forum Sporti Shqiptar
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 17-01-2010, 12:49 AM
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-10-2009, 07:57 PM
 4. Kombėtarja pa Lorik Canėn nė ndeshjen me Maltėn
  Nga Kliton nė forum Futbolli shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-01-2009, 09:11 AM
 5. Bariē jep dorėheqjen pas humbjes sė turpshme
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-11-2007, 06:52 AM