Ne ankand, diamanti me i rralle blu


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Ne ankand, diamanti me i rralle blu

  Receta Gatimi
  Nje diamant i rralle ne ngjyre blu pritet te arrije nje cmim rekord shitjeje, kur te dale ne ankand ne Gjeneve me 12 maj. Diamanti pritet te kushtoje shifren 5,8-8,5 milione dollare.

  Ai peshon 7,03 karat dhe eshte nje nga diamantet e pakte blu qe gjenden ne te gjithe boten. Diamanti u zbulua ne nje miniere ne Afriken e Jugut vitin e kaluar. Ai eshte vleresuar si nje persosshmerisht i paster, cilesia me e larte qe mund t’i jepet nje diamante.

  Sipas Cathy Malins nga Petra Diamonds, shoqeria qe menaxhon minierat e gureve te cmuar ne Afriken e Jugut, diamanti eshte nje zbulim unikal, pasi gjetja e gureve te tille eshte shume e rralle. Sipas organizatoreve te ankandit, pavaresisht situates se veshtire ekonomike, ka interes nga bleres te ndryshem. Sipas shefit te "Sotheby’s" per Europen dhe Lindjen e Mesme, David Bennett, diamanti mund te blihet nga dikush qe kerkon te kete dicka qe nuk e ka askush tjeter dhe qe eshte jashtezakonisht e rralle.

  Ne majin e kaluar nje diamant 3,73 karat u shit nga shtepia e ankandeve "Sotheby's" per 1,328 milione dollare, duke shenuar nje cmim rekord. Personi qe do te bleje diamantin, do te kete mundesine edhe t’i vendose nje emer gurit te cmuar.

 2. #2
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Gur vertet i bukur dhe i cmuar....
  Po njerezit nuk kane para te mbijetojne, e pjesa tjeter e botes shpenzojne miliona per nje gur…

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  Ah sikure ta kisha une kete diamante sa do doia:d

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Ndonje supermiliarder do e fitoj s'diskutohet, sa flori paska pat ne Afrik!!

 5. #5
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Diamanti blu, shitje rekord ne ankand  Nje diamant i rralle blu eshte shitur per nje shifer rekord, 10,5 milione franga zviceriane ne nje ankand ne Gjeneve.
  Diamanti peshon 7,03 karat dhe u ble nga nje person anonim, qe do te kete edhe te drejten t’i vendose emrin.

  Diamanti ishte gjetur ne minieren Cullinan ne Afriken e Jugut vitin e kaluar dhe cilesohet me pasterti maksimale. Sipas njerit prej drejtuesve te ankandit, David Bennett, ky eshte nje cmim rekord per nje diamant blu.

 6. #6
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  ēfare leku i pa imagjinueshem. Imagjino sa ka te tjera ai!

  Megjithate ta gezoj diamantin! Ishalla si thyet hiihihi (nqs)

 7. #7
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  ēfare leku i pa imagjinueshem. Imagjino sa ka te tjera ai!

  Megjithate ta gezoj diamantin! Ishalla si thyet hiihihi (nqs)

  Po pse xham ėshtė diamanti qė tė thyhet?

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Diamanti i verdhė shitet dhjetė milionė dollarė
  Nga Erinaa nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-11-2011, 02:12 PM
 2. Planet i perbere prej diamanti
  Nga smocking2 nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-09-2011, 11:00 PM
 3. Margaritari i 275.000 eurove nė ankand
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-11-2009, 09:23 PM
 4. Diamanti i gjelbėr shitet pėr 2 milionė euro
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 22-11-2009, 11:21 AM