Sondazhi i USAID: Korrupsioni mė i lartė se njė vit mė parė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Sondazhi i USAID: Korrupsioni mė i lartė se njė vit mė parė

  Receta Gatimi



  TIRANE-USAID deklaroi sot se korrupsioni nė Shqipėri ėshtė mė i lartė se njė vit mė parė dhe se shtresa e mė tė korruptuarve janė ministrant, deputetėt, doganierėt dhe mjekėt. Pėrfaqėsues tė USAID nė Tiranė publikuan sot rezultatet e njė sondazhi pėr nivelin e korrupsionit dhe kategoritė qė ka prekur ky fenomen nė Shqipėri. Nė anketė kanė marrė pjesė 1 194 persona nė disa qytete tė vendit. Shumica e tė anketuarve kanė vlerėsuar se korrupsioni nė vitin 2009 ėshtė mė i lartė se ai i njė viti mė parė. Tė pyetur se cilat janė kategoritė qė janė mė shumė tė korruptuar, tė anketuarit kanė zgjedhur; ministrant, deputetėt, doganierėt, mjekėt. Kurse pėr mė pak tė prekur nga ky fenomen, anketuesit kanė shenjuar drejtuesit fetarė, presidentin, median, arsimin dhe ushtarakėt. Kurse pyetjes se kush po e lufton korrupsionin nė vend, pėrgjigja ka qėnė, media. Anketuesit jane shprehur negativisht nėse institucionet shtetėrore po ndihmojnė sadopak nė luftėn kundėr korrupsionit. Sipas sondazhit, nė kėto institucione mungon transparenca. Nderkaq sa i perket gjendjes ekonomike 50.4 % e te anketuarve mendojne se gjendja eshte e keqe ose shume e keqe. E megjithėse shumica mendojnė per here te pare se ka pėrmirėsime nė sistemin gjyqėsor qė ėshtė pėrmendur shpesh si ndėr mė tė korruptuarit, pyetjes sė sondazhit sesi e parashikojnė tė ardhmen e luftės kundėr kėtij fenomeni, anketuesit i janė pėrgjigjur se janė shumė pesimist pėr atė cfarė do servirė e ardhmja nė kėtė drejtim.


  Burimi:[d.b/BalkanWeb]

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  po shqiperia sa me shume afrohe afer europes aqe me shume shfaqet korupsioni dhe keshtu do vemi ne europe

 3. #3
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Korrupsioni nuk mund te luftohet asnjehere......
  Per shkak te korrupsionit, njerezit jane katandisur si mos me keq

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Sondazhi per meshkujt: Sa te papaster
  Nga labja nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-09-2011, 09:25 PM
 2. Ndėrtesa mė e lartė nė botė, viktima e parė nga hudhja
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 28-06-2011, 09:00 PM
 3. Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-12-2010, 09:33 PM
 4. Korrupsioni: Shqipėria e 95-ta
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-11-2009, 08:02 PM
 5. USAID: Gratė shqiptare duhen ndihmuar
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-10-2009, 08:11 PM