Kreu i shtetit kėrkon marrjen e masave pėr pėrballimin e krizės. Nė 90 vjetorin e krijimit tė ONP, Presidenti Top i kėrkon jo vetėm qeverisė, por edhe partnerėve sociale tė marrin masa pėr mbrojtjen e qytetarėve nga kriza ekonomik. Version multimedial i ketij lajmi

Kur qeveria shqiptare ende nuk ka pranuar se ėshtė prekur nga kriza ekonomike globale, Presidenti i Republikės, por edhe Drejtori i Organizatės Ndėrkombėtare tė Punės i bėjnė thirrje ekzekutivit tė marrė masa nė pėrballimin e saj. Nė 90 vjetorin e Organizatės Ndėrkombėtare tė Punėsimit, kreu i shtetit Bamir Topi kėrkoi marrjen e masave pėr pėrballimin e efekteve tė krizės si dhe rishikimin e strategjisė sė punėsimit.

"Pėr pėrballimin e ndonjė ēekuilibri qė mund tė krijohet nga efektet e krizės globale duhet qė tė gjithė sė bashku ta marrim me njė seriozitet tė veēantė, pa u pėrpjekur pėr tė nxjerrė pėrfitime tė ēastit, por duke marrė tė gjitha masat e nevojshme pėr sigurimin e burimeve reale me tė cilat do tė bėhet financimi i mbrojtjes shoqėrore"- u shpreh Presidenti Topi nė fjakėn e tij.

Mė tej Topi theksoi se "rėndėsi dhe rol tė veēantė, nė situatėn e krijuar, mund dhe duhet tė luajė Kėshilli Kombėtar i Punės. Mbėshtetja e punėsimit me anė tė stimulimit tė rritjes ekonomike, investimet nė arsim dhe trajnimi me anė tė politikave aktive tė tregut tė punės, janė tre aspirata qė meritojnė vemendjen, pėrkushtimin dhe pėrpjekjet e pėrbashkėta tė qeverisė, tė organizatave tė punėdhėnėsve dhe tė punėmarrėsve".

"Pėrballimi i efekteve tė mundshme tė krizės kėrkon rishikimin e strategjisė, ose masave tė punėsimit tė rinisė, tė grave, veēanėrisht, nė zonat periferike tė qyteteve tė mėdha, duke i kushtuar rėndėsi tė veēantė nxitjes sė eksporteve"- tha ndėr tė tjera Presidenti i vendit Bamir Topi.

Nga ana tjetėr drejtori pėr europėn juglindore tė Organizatės Ndėrkombėtare tė Punės ILO, i ka bėrė tė qartė qeverisė shqiptare se vendi e ka tė pashmangshme mos prekjen nga kriza. Zoti Levin bėn tė qartė dy faktorė qė bėjnė tė mundur prekjen nga kriza, rėnien e eksporteve si dhe rėnien e remitancave.

"Ka shumė tregues qė bėjnė vlerėsimin e krizės ekonomike, nė Shqipėri tregues me rėndėsi ėshtė ēėshtja e eksporteve. Nėse vihet re rėnie e eksporteve tė vendit, kjo do tė thotė se nė vend ka mbyllje tė njėsive ekonomike, ēka pasqyrohet nė rritjen e papunėsisė. Rasti tjetėr ėshtė rėnia e remitancave, qė kanė tė bėjnė me paratė qė sjellin emigrantėt, ndaj kur pakėsohen japin efekt nė komunitet dhe nė familje dhe nė rastin e Shqipėrisė ku remitancat kanė njė peshė tė madhe ulja e tyre do tė shkaktonte probleme ekonomike nė vend"- tha drejtori i ONP-sė pėr Europėn Juglindore.

Drejtori i ILO, thotė se kriza nė vendin tonė do tė prekė dhe tregun e punės, duke dhėnė sugjerimet pėr qeverinė shqiptare. "kėtu duhet bėrė njė kujdes i veēantė pėr tė zhvilluar skemat e kredisė dhe kreditė e dhėna pėr ekonomitė e vogla dhe ato tė mesme do tė bėjnė njė rivitalizimi tė jetės ekonomike dhe rritjen e vendeve tė reja tė punės"

Ndėrkohė duhet kushtuar dhe njė vėmendje tė posaēme skemave asistenciale tė qeverisė sepse nė raste krizash shumė familje futen nė rrethin e mbijetesės ndaj duhet qė qeveria tė marri masa tė veēanta pėr ti bėrė ballė kėsaj situate.

Qeveria shqiptare ka pranuar deri tani se vendi do tė vuaj efektet e krizės globale nė ekonomi, por jo faktin se ne jemi nė krizė. Megjithatė ekzekutivi ka deklaruar se ka marrė masat pėr pėrballimin e kėtyre efekteve dhe se me kėto ritme rritje ekonomike pėr tre muajt e parė tė vitit pritet tė jetė 4 deri nė 5 pėr qind.

(burimi-balkanweb)