Dashuria, sekreti per nje jete te lumtur


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Dashuria, sekreti per nje jete te lumtur

  Receta Gatimi  Sekreti i nje jete te lumtur dhe te qete eshte dashuria. Prej 72 vjetesh universiteti i Harvardit eshte perpjekur t’i jape pergjigje pyetjes se cfare na ben te lumtur, permes studimit me te gjate te ketij lloji te kryer deri me sot.
  Vetem kush ndihet i rrethuar nga dashuria e partnerit ose partneres, prinderve, miqve, vellezerve e motrave, mund te jete i lumtur dhe te kete nje jete te qete. Studimi startoi ne 1938 nga psikiatri i Harvardit Arlie Bock, qe i hapi rrugen Grant Study, i cili mori emrin nga sponsori i tij, manjati i dyqaneve te medha, W.T. Grant.

  Per te zbuluar sekretin e lumturise dhe evolucionin e saj permes fazave te ndryshme te jetes, Bock perzgjodhi 268 nga studentet me te mire, ambicioze e te privilegjuar te Harvardit, duke i ndjekur gjate karrieres, luftrave, martesave, divorceve, miqesive, semundjeve e deri ne vdekje.

  Ndonese shume prej te perzgjedhurve u bene emra te njohur ne disa fusha, emrat e tyre mbeten mister. Joshua Wolf Shenk, gazetari i pare qe pa arkivat e Grant Study, u detyrua qe ne studimin e publikuar ne revisten amerikane “The Atlantic”, te heshtte per identitetin e tyre.

  Paralelisht me te u krye nga 1940-a nje tjeter sudim me 456 banore te getove te Bostonit dhe Glueck Study arriti ne rezultate thuajse identike. Me te arritur te 50-at, mbi 1/3 e personave shfaqnin semundje mendore, varesi nga alkooli dhe ilacet. Disa vdiqen para kohe, shpesh duke vrare veten, ndonese ishin me premtuesit. Cdo dy vjet te perzgjedhurit jepnin te dhena per gjendjen fizike, mendore, martesen, karrieren, semundjet, si dhe u pergjigjeshin pyetjeve personale.

  Por ne fund Shenk ndau rezultatet komplekse dhe shpesh kontradiktore te George Vaillant. Sipas ketij te fundit, miqesia, dashuria dhe marredheniet e mira me te afermit jane celesi i vertete per lumturine. Lumturia eshte dashuria.

 2. #2
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Dihet qe dashuria eshte ilaci me i mire per te sheruar cdo plage...

  Dashuri per njerezit qe ke prane, te jep forcen per te vazhduar perpara.

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Vertet, dashuria te jep ate qe nuk e gjen asgjekundi, as me miliona!

 4. #4
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Pa dyshim qe dashuria eshte gjithcka qe njeriu mund te kete ne jete....kur merr...kur jep...behet nje miks kaq i bukur...sa mund ti thuash kohes ndalu...

  falenderoj zotin qe me dhuroi nje njeri qe e dua shume...qe e kam frymarrje..oksigjen...jete...drite...e c'do dite e me shume i lutem zotit...ta mbroj...ta shikoj...se lodhet gjithe diten ne pune....e kam zemer

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Femrat kane nje jete me te lumtur se meshkujt
  Nga olsii nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 30-05-2012, 05:24 PM
 2. Julia Roberts: Dashuria zė vendin e parė nė jetė
  Nga ardona nė forum Thashetheme Vip
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-09-2010, 03:32 AM
 3. Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-11-2009, 05:32 PM
 4. Dashuria ėshtė sekreti i njė jete tė qetė!
  Nga Enkelejda_24 nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-08-2009, 01:39 PM