Receta Gatimi

Ndihm-analiza filologjike e ndonje vepre letrare


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e boss1
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Postime
  25
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Ndihm-analiza filologjike e ndonje vepre letrare

  Peshendetje te gjithve
  a kish mujt dikush me ma pergatit nje analiz te qfardo vepre letrare qe e ka lexu najher se pom vyn shum
  mundsisht te ket mbi nje faqe e gjysem
  aty te flitet per
  -Llojin letrar
  -Kompozicioni
  -Temen
  -Personazhet
  -Ideja e vepres
  -Motivin
  -Fabula
  -Gjuha e vepres letrare

  faleminderit te gjithve

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Ben mire te lexosh ndonje liber!

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  o bss1 do te bejme nje viruse ate te beje po ate qe thua ti eshte e gjate ( shaka)?

 4. #4
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Meqenese ajo qe kerkon ti eshte pak e gjate, po te jap thjesht nje permbledhje, pasi dhe kam kohe qe e kam lexuar vepren dhe nuk me kujtohen te gjitha.

  “Shtepi kukulle” – Ibsen

  ANALIZA

  Ne “Shtepine e kukulles”, pronar legjitim i kukulles, eshte nje bashkeshort, nje baba dhe nje qytetar shembullor. Ne shtepine e tij te vogel, me 3 femijet dhe gruan, ne shohim strehen e embel familjare, familjen e lumtur te enderruar. Zonja Helmer jeton e lumtur, e sigurte se i ka realizuar me te vertete te gjitha enderrat per te qene bashkeshorte dhe nene ideale, per te pasur nje bashkeshort ideal, i cili, ne rast nevoje, do te mund te jepte edhe jeten per te shpetuar nderin e saj. Nje nga veprimet e para te besnikerise se saj ndaj te shoqit, qe gjetja nga ana e saj e nje huaje, e cila do t’i lejonte atij te bente nje udhetim te nevojshem per shendetin e tij. E bindur se ai nuk duhej ta merrte vesh kurre se po hynte ne borxh, ajo u shtrengua t’ia mbushte mendjen atij se te hollat qene nje dhurate e babait te saj. Ne te vertete te hollat ia kishte dhene nje fajdexhi, megjithese pa garancine e babait, ai nuk do ta kishte bere nje gje te tille. Por nje garanci e tille ishte e pamundur, sepse pikerisht ato dite, babai po jepte shpirt. Prandaj Nora, per ta kapercyer kete pengese, zgjodhi rrugen me te shkurter: Vuri firmen e babait ne kambial. Fajdexhiu e kuptoi menjehere, por i dha te hollat pa bere asnje kundershtim. Qe prej asaj kohe, Nora nisi te punonte si skllave e fshehtazi, duke kopjuar doreshkrime, dhe pothuajse ia arriti t’i paguante te gjitha. Ne kohen kur punet kishin arritur ne kete pike, Helmeri emerohet drejtor i bankes, ne te cilen me pare sherbente si nenpunes. Fajdexhiu, qe lakmonte per nje nenpunesi ne banke, deshi me kete rast ta shfrytezonte kambialin e falsifikuar, per ta shtyre Noren te ndikonte prane te shoqit, ne dobi te tij. Por Nora, e cila e urren me gjithe shpirt fajdexhiun, nuk e kupton dot se cgabim te rende ka bere, duke vene firmen e babait ne kambial, prandaj tani, kur degjon t’i thuhet se ligji nuk pranon qe – duke marre parasysh rrethanat – ajo ka bere mire, shkrihet ne gaz. Por, fare rastesisht, ia hap syte pikerisht i shoqi, duke i folur me perbuzje per nje falsifikim te meparshem te kryer nga ana e fajdexhiut. Nora e humbet ne cast bindjen se kishte vepruar mire dhe e ndjen se nuk ka asnje dijeni nga bota e dallavereve, bota ne te cilen jeton i shoqi, jashte shtepise se tyre. Dhe, kur ai vazhdon duke thene se poshtersia dhe hileja ne tregti buron gati perhere nga ndikimi i nenave te keqija, ajo nis te kuptoje se gezimi dhe kenaqesia me te cilat ajo merr pjese ne lodrat e femijeve te saj dhe kujdesi qe ajo tregon per t’i mbajtur ata te paster e te hijshem, nuk mjaftojne per ta bere ate nje person te pershtatshem per t’i edukuar ata. Per ta shlyer kambialin fals, vendosi t’ia kerkonte hua kusurin nje mikut te ngushte te shtepise. E mesuar sic ishte, kur deshironte dicka nga i shoqi, t’ia lypte duke i bere apel dashurise qe ai kishte per te, me gjithfare nazesh te hijshme, gjer sa ai nuk i thoshte dot me jo, ben pothuaj njesoj edhe me mikun, duke u drejtuar instiktivisht neper rrugen me te lehte. Merr keshtu papritmas nje deklarate dashurie: dhe ajo i hap ne cast syte mbi natyren e vertete te rolit te saj ne familje, per te cilen e ndiente veten krenare. Tanime te gjitha iluzionet e saj u zhduken. Ajo e sheh veten ashtu sic eshte: grua budallaqe dhe injorante, nene e rrezikshme, bashkeshorte qe nuk eshte gje tjeter per burrin vecse nje loder. Por pikerisht per kete ajo kapet edhe me me ngulm pas iluzioneve qe ka per ate; ai tani mendohet prej saj, me teper se kurdohere, bashkeshorti ideal, i gatshem per te bere cdo sakrifice per ta shpetuar nga katastrofa. Vendos, pra, te vrase veten, sepse nuk do qe ai te shkaterroje karrieren e tij duke marre mbi vete fajin e falsifikimit, per te shpetuar emrin e mire te se shoqes. Dhe atehere arrin zhgenjimi i fundit: ai, kur merr vesh falsifikimin, ne vend qe t’i propozoje menjehere vijen e qendrimit <<ideal>>, xhindoset, sic ishte e natyrshme, dhe i keput nje mije te shara, sepse ajo po e turperonte. Nora sheh atehere sesi jeta e tyre familjare eshte nje gje e shtire, dhe shtepia e tyre nuk ishte gje tjeter vecse nje shtepi kukulle, ne te cilen ata luanin si bashkeshorte e si prinder ideale. Prandaj ajo braktis menjehere shtepine, burrin e femijet dhe del jashte, ne boten e vertete, per te kerkuar realitetin me vete syte e saj dhe per te fituar kesisojne shoqeri nje pozite qe te mos jete e mbeshtetur mbi genjeshtren. Nuk do t’i shohe me femijet, gjer sa te mos jete e zonja te marre persiper pergjegjesite e nje nene; nuk do te kthehet per te jetuar bashke me burrin, gjer sa te mos jene qe te 2 te afte per marredhenie me te ndershme mes tyre.

  Personazhet:
  Nora, Torvaldi, Linda, Krogstadi-fajdexhiu, Elena-ndihmesja, Ranku-miku i familjes.

  Tema:
  Dashuria eshte nje e drejte, qe, sado e shpallur si e fituar nga grate e vendit te tij, nuk mund te realizohej plotesisht ne rendin kapitalist.

  Ideja e vepres:
  Problemi i gruas ne pergjithesi nuk mund te zgjidhet me divorce, por me nje lufte revolucionare.

  Motivi:
  Lufta per afirmimin e dinjitetit te njeriut.

 5. #5
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  Je e madhe bravo me kete qe ke ber (girl0

 6. #6
  EXTREMI Maska e ani milan
  Anėtarėsimi
  Jul 2012
  Vendndodhja
  ELBASAN ALBANIA
  Postime
  4
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  shume e mire analiza. sidomos temen , idene e vepres , motivin i kishe kapur shume mire. por nqs mund te me ndihmosh mund te shkruash pak pikat se ku bazohesh per te kryer analizen. sepse ato qe jane shkruar ne diskutimin e pare duken te veshtira, ndersa shtjellimi qe i kishe bere ti ishte shume me i thjeshte.
  bravo.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pse Gjuha Letrare Shqipe?
  Nga ardona nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 26-03-2012, 09:15 PM
 2. Ndihm ju lutem.....
  Nga secr3tz0n3 nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-04-2010, 02:01 AM
 3. Me duhet ndihm pak ...
  Nga B|1n1 nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-02-2010, 06:26 PM
 4. Ndihm per themes
  Nga ymer01 nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 22-09-2009, 08:14 PM
 5. kerkoj ndihm
  Nga atit nė forum Informacione dhe Komunikime
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-02-2008, 01:58 PM