Shtohet dhuna ne familje


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Shtohet dhuna ne familje

  Receta Gatimi  Shtohen rastet e denoncimit te dhunes ne familje, megjithese policia e pranon qe viktimat e dhunuara nuk jane ende te sensibilizuara per te kerkuar ndihme ne polici.
  Shefja e sektorit te mbrojtjes se viktimave te dhunes ne familje, Alma Gjurgji, deklaron se pervec dhunes klasike qe eshte mes bashkeshorteve, denoncimet e te moshuarve po tregojne se ekziston edhe nje lloj tjeter dhune, ajo ndaj prinderve, apo edhe ndaj te miturve.

  Ata qe dhunojne prinderit njihen si persona ne depresion, apo perdorues droge.

  “Sipas statistikes se vitit 2008 ne kemi 43 raste kur prinderit jane dhunuar nga femijet, 148 jane bashkeshorte dhe 18 raste jane prinder te dhunuar nga femijet”, deklaron Gjurgji.

  Por policia njeh si problematike per dhunen ne familje zonat rurale, tek te cilat dhuna eshte e fshehur dhe viktimat nuk denoncojne.

  “Fushatat sensibilizuese qe jane me te ndjeshme ne qendrat e medha urbane kane bere qe edhe rastet me te larta te na vijne nga keto qarqe. 60% e dhunes denoncohet dhe evidencohet ne Tirane. Dhuna ne zonat rurale eshte shume me e larte se ajo ne zonat urbane, por eshte e fshehur dhe pranohet nga viktimat si pjese e jetes se tyre”, shton Gjurgji.

  Nga ana tjeter, gjykatat ne vend kane leshuar urdherin e mbrojtjes per 172 persona te dhunuar, prej te cileve kryesojne grate e keqtrajtuara e me pas vijne femijet dhe prinderit e dhunuar.

  Ai qe quhet urdher mbrojtjeje perfshin nje sere ndalesash per dhunuesin, si per shembull te mos i afrohet baneses, te mos e takoje viktimen, apo te mos e telefonoje, ne rast te kundert per te nis procedimi penal. 2. #2
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Viktimat e pranojne dhunen si pjese te jetes se tyre, sepse ata nuk gjejne perkrahje te njerezit qe duhet t'i perkrahin ata, sic eshte familja. Ata nuk e denoncojne dhunen, vecanerisht femrat, pasi familja nuk i pranon serish ne shtepi, nqs bashkeshorti i braktis ato. Eshte vertet per te ardhur keq, qe te mos mundesh te ngresh krye ndaj te tilla padrejtesive.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Dhuna ndaj femres!?!?!?!?!
  Nga Alb-Angel nė forum Familja dhe tė Rinjtė
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 02-07-2013, 10:38 PM
 2. Dhuna ne Familje - Fier, prinderit keqtrajtonin fėmijėn
  Nga PinkPrincess nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 15-02-2012, 04:53 PM
 3. Familja Beckam, do tė shtohet mė njė vajzė!
  Nga ulkina nė forum Thashetheme Vip
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2011, 01:30 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-11-2009, 08:23 PM
 5. Shtohet kategoria per Makinat dhe Motorrat
  Nga Administratori nė forum Informacione dhe Komunikime
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-06-2009, 06:46 PM