Seksi nė gjimnaz, tashmė nuk ėshtė mė problem


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e djalikeq
  Anėtarėsimi
  Apr 2009
  Vendndodhja
  Koplik, Shkoder
  Postime
  97
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11

  Seksi nė gjimnaz, tashmė nuk ėshtė mė problem

  Receta Gatimi

  Nė njė studim lidhur me marrėdhėniet seksuale dhe romantike nė gjimnaze konstatoi se nxėnėsit lidhen me njeri-tjetrin seksualisht nė zinxhirė tė gjatė. Ata nuk pėrfshihen nė marrėdhėnie me shumė partnerė nė njė kohė dhe nuk kanė partnerė tė pėrbashkėt. Ata lidhen me njeri-tjetrin nė mėnyrė indirekte.

  Ky rezultat, qė ishte i papritur pėr studiuesit, ndihmon qė tė ndėrtohet strategjia pėr tė luftuar sėmundjet seksualisht tė transmetueshme midis tė rinjve.

  “Ne shkuam nė kėtė studim duke besuar se do tė gjenim kryesisht kėtė model marrėdhėniesh: Njė grup i vogėl tė rinjsh qė janė seksualisht aktivė dhe qė i ndajnė partnerėt me njeri-tjetrin. Por ne u ēuditėm kur gjetėm njė rrjet marrėdhėniesh krejt ndryshe ” thotė James Moody, profesor i sociologjisė nė Universitetin Shtetėror tė Ohio.

  Nė kėtė zinxhir marrėdhėniesh seksuale ku pėrfshiheshin 52 pėrqind e studentėve, ata ishin tė lidhur nė kėtė mėnyrė: Studenti A kish marrėdhėnie me B, dhe B kish marrėdhėnie me C dhe kėshtu vazhdonte nė njė linjė pėr tė gjithė 18 muaj qė zgjati studimi.

  Studentėt ishte e pamundur tė dinin pėr tė gjitha lidhjet konkludojnė shkencėtarėt.

  “Shumica e studentėve kishin nga njė partner. Ata zakonisht nuk ishin shumė tė pėrzier seksualisht. Por ata nuk mund ta njihnin gjithė gjatėsinė e zinxhirit.” Thotė profesor Moody.

  Studimi u detajua nė njė botim tė fundit tė American Journal of Sociology.

  Studimi u bazua nė National Longitudinal Study of Adolescent Health qė ėshtė njė survey i studentėvenė shkollat e mesme. Prej 1000 studentėve, u intervistuan 832. Ata u pyetėn tė identifikojnė partnerėt e tyre seksualė dhe romantikė gjatė 18 muajve tė fundit. Mė shumė se gjysma raportuan se kishin kryer interkursė seksuale, shifėr qė ėshtė rreth mesatares nė Sh.B.A, thonė kėrkuesit.

  Kėrkimi tregoi se ekziston njė rregull kompleks semantik, qė duket se dikton sjelljen seksuale tė adoleshenteve. Ky rregull ėshtė : Njė vajzė nuk neveritet tė bėjė seks me dashnorin e dashnores sė re tė dashnorit tė saj tė vjetėr.

  Tė rriturit pėrgjithėsisht nuk bėjnė seks sipas kėtij rregulli. Pjesa kryesore e popullatės sė rritur, qė ėshtė seksualisht aktive, duket se ėshtėpėrhapėse primare e sėmundjes. Me adoleshentėt studimi sugjeron:”Nuk ka qėndėr ku tė orientohemi, prandaj duhet tė fokusohemi nė ndėrhyrje me bazė shumė tė gjerė.”

  ANKETĖ

  Ta ruani virgjėrinė pėr martesė ėshtė ide e mirė apo e keqe?

  Cila ėshtė pikėpamja juaj?

  Ide e mirė – tregon pėrkushtim ndaj dashurisė sė vėrtetė ……16.9%

  Ide e mirė –parandalon pėrhapjen e SST………………………………11.1%

  Ide e mirė- e bėn herėn e parė speciale dhe simbolike…………… 19.4%

  Ide e keqe- i jep shumė rėndėsi vetėm njė akti …………………….14.0%

  Ide e keqe –nuk e pengon dashurinė…………………………………….. 7.2%

  Ide e keqe- partnerėt njohin me vonesė njeri-tjetrin ………………. 21.0%

  Ide e keqe- koncept i vjetėr romantik qė injoron nevojat njerėzore. 10.4%
  Imazhet e Bashkangjitur Imazhet e Bashkangjitur

 2. #2
  i/e rregjistruar 10% Maska e xhondoe
  Anėtarėsimi
  Oct 2007
  Postime
  10
  Reputacioni
  0
  shiko shiko

 3. #3
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Studim intersant dhe qe ka te beje vertet me nje nga temat me problematike persa i perket adoleshenteve.

 4. #4
  Nice Man Moderator Maska e Erlindi
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  904
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  shum studim i mire ky.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 26-04-2012, 11:42 AM
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-12-2010, 12:15 PM
 3. Seksi: Sipas nje studimi eshte i merzitshem nqs zgjat shume
  Nga ReniX nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-06-2010, 07:11 AM
 4. Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 17-11-2009, 05:07 PM