Tinejxheri zgjidh enigmėn 300 vjet tė vjetėr


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e selami2006
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  59
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Tinejxheri zgjidh enigmėn 300 vjet tė vjetėr

  Receta Gatimi

  Tinejxheri zgjidh enigmėn 300 vjet tė vjetėr
  Tinejxheri me prejardhje irakiane ka arritur tė zgjidh njė detyrė matematikore rreth sė cilės janė munduar mendjet mė tė mėdha tė botės gjatė 300 viteve tė fundit.
  Mohamed Altoumaimi, tani 16 vjeēar, i cili me prindėrit e tij ėshtė zhvendosur nga Iraku nė Suedi kur i ka pasur gjashtė vjet, i janė dashur gjithsej katėr muaj pėr tė gjetur formulėn pėr problemin matematikor i njohur si “Numrat e Bernulit”.

  Kur e ka parė se profesorėt e tij ishin skeptik me rezultatet qė ky i kishte arritur, ky tinejxher kishte kontaktuar profesorėt e universitetit e njohur suedez Uppsala.

  Profesorėt e impresionuar kanė vėrtetuar se zgjidhja ėshtė e saktė dhe i kanė ofruar Altoumaimit pozitėn e ligjėruesit nė kėtė universitet prestigjioz suedez.
  Imazhet e Bashkangjitur Imazhet e Bashkangjitur

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Bravo 16-vjeēari paska talent ne matematike

 3. #3
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26
  Shume interesant ky lajm,16 vjecarit bravo qe ju ka perkushtuar 6 vjet deri sa ta zgjidhe.

 4. #4
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Nuk ma merrte mendja qe njerezit e ketij shekulli mund te arrinin te benin gjera te tilla.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Zgjidh problem matematikor tė vjetėr 300vjet
  Nga Erinaa nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-05-2012, 01:38 PM
 2. Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 15-03-2012, 10:26 AM
 3. Rregullohet gabimi 17 vjet i vjetėr nė Windows
  Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-03-2010, 01:37 PM
 4. 114 vjet mbi supe, ja njeriu me i vjeter ne Shqiperi
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2010, 09:17 PM