Zbulohet ylli mė i larget nga Toka!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  MC Planet
  Postime
  585
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11

  Zbulohet ylli mė i larget nga Toka!

  Receta Gatimi


  Shkenca e astronomise ka vendosur nje tjeter kufi per sa i perket zbulimeve ekstreme.


  Teleskopi italian “Galileo” ka arritur te vezhgoje yllin me te larget nga Toka te studiuar deri tani. Sipas shkencetareve italiane, eshte vene re vdekja e yllit qe u krijua rreth 600 milione vjet pas Big Bengut dhe ai ndodhet 13 miliarde vjet drite larg nesh.

  Ky zbulim ka bere xhiron e botes per disa ore, pasi ylli i zbuluar eshte objekti me i larget qe ndricon ne qiellin tone. Me kete zbulim, teleskopi italian “Galileo” konfirmohet si nje nga me te miret ne bote, pasi prej shume vitesh ai ka bere zbulime te cilat nuk ka mundur t’i vezhgoje as nje sy tjeter ne planet por edhe ne orbite.

 2. #2
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Dihet qe shkenca ne ditet e sotem ka arritur te beje perparime, por po emri i Yllit nuk eshte bere i ditur?

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  po ca thuhe do kete uji apo jop

 4. #4
  ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  MC Planet
  Postime
  585
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  nk e dime kete....aty jepet thjesht se esht pare ylli.....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Enderr e larget
  Nga erinda nė forum Krijimtaria juaj
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 05:09 PM
 2. Zbulohet “Super Toka”
  Nga olsii nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 24-02-2012, 07:32 PM
 3. Zbulohet ylli mė ‘i ftohtė’
  Nga Erdi nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 28-03-2011, 05:44 PM
 4. Iran, zbulohet Ylli i Davidit nė tarracėn e ndėrtesės
  Nga EMAUS nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-12-2010, 09:32 PM
 5. Arome e larget
  Nga Dr-Leone nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 25-04-2009, 03:41 PM