Klubet i kėrkojnė FSHF-sė: Superliga me 16 skuadra!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Klubet i kėrkojnė FSHF-sė: Superliga me 16 skuadra!

  Receta Gatimi  12 klubet e kategorisė superiore tė kampionatit qė u mbyll, katėr prej tė cilave, nė pėrfundim tė tij, zbritėn njė kategori mė poshtė, kanė unifikuar qėndrimin e tyre, sa i takon strukturės sė kampionatit pauses. Pėrmes njė kėrkese zyrtare, tė firmosur nga drejtuesit e tė gjitha skuadrave nė fjalė, i kėrkohet Komitetit Ekzekutiv tė FSHF‑sė, si organi i vetėm adapt pėr kėtė punė, qė tė ndryshojė struktura dhe numri i pjesėmarrėsve nė kampionatin e 71‑tė kombėtar tė futbollit, kategoria superiore.
  Mė konkretisht, kėrkohet nė mėnyrė unanime qė superliga, edicionin e ri 2009-2010, me nga 12 skuadra qė ishte deri tani, me tri faza, tė bėhet me 16 pjesėmarrės, me dy faza, me ndeshje vajtje‑ardhje. Pra, kjo strukturė nėnkupton mbetjen nė superligė tė katėr skyadrave elitare qė ranė njė kategori mė poshtė, nė fund tė kampionatit qė u mbyll (Partizani, Bylis, Elbasani dhe Lushnja), shtoju kėtyre edhe katėr tė tjerat, qė u ngjitėn nga kategoria e parė e edicionit tė shkuar (Laēi, Skėnderbeu, Gramozi dhe Kastrioti). Mė poshtė do tė japim tė plotė tekstin e kėrkesės sė 12 drejtuesve tė klubeve, drejtuar presidentit tė FSHF‑sė, Armand Duka, dhe Komitetit Ekzekutiv. Njėherazi, kujtojmė se rregullorja e aktivitetit, edhe pėr kėtė problem, saktėson se struktura e kampionatit ndryshon njė edicion mė parė, qė do tė thotė se skema me 16 skuadra, e propozuar nė kėrkesėn nė fjalė, nė bazė tė rregullores, mund tė hyjė nė fuqi jo kampionatin e 71‑tė kombėtar, qė fillon nė fund tė gushtit tė kėtij viti, por nė tjetrin, atė pasues, tė 72-in, qė fillon gushtin e vitit 2010. Megjithatė, mbetet pėr t’u parė si do tė receptohet kjo kėrkesė e tė gjitha klubeve nė unison, e qasur me rregulloren pėrkatėse. Gjithashtu, mbetet pėr t’u parė edhe reagimi i klubeve qė kanė firmosur, nėse federata refuzon kėrkesėn e tyre, duke qenė se janė ato, aktorėt realė tė garės.


  Ja teksti i plotė i kėrkesės:

  Tė nderuar Zotėrinj, anėtarė tė komitetit Ekzekutiv tė FSHF‑sė! Me anė tė kėsaj kėrkese i kėrkojmė FSHF‑sė qė superliga shqiptare, nė edicionin 2009‑2010, me nga 12 skuadra pjesėmarrėse, qė ėshtė parashikuar, tė pėrbėhet nga 16 tė tilla. Skema qė ne propozojmė pėr tė bėrė kėtė ndryshim ėshtė si mė poshtė: Nė pėrfundim tė kampionatit tė 70‑tė kombėtar tė futbollit, asnjėra nga skuadrat e tij pjesėmarrėse tė mos zbresin automatikisht njė kategori mė poshtė, por tė shtohen edhe katėr skuadrat e kategorisė sė parė, tė renditura nė vendin e 1‑rė, tė 2‑tė, tė 3‑tė dhe tė 4‑t, nė kampionatin e fundit.

  Nė vijim po ju paraqesim edhe arsyet kryesore pse e kėrkojmė kėtė ndryshim:

  1. Kampionati i superiores do ta ndiente shumė mungesėn e skuadrave tė tilla si Partizani, Elbasani e Lushnja, nėse nė edicionin 2009‑2010 do tė luanin nė kategorinė e parė.

  2. Me pėrmirėsimin e infrastrukturės, nė sajė tė punės sė FSHF‑sė, nuk ka sens qė qytetarė tė qyteteve tė tilla si Elbasani, Lushnja etj., tė privohen pėr tė parė elitėn e futbollit shqiptar nė stadiumet e tyre.

  3. Skema me dy ndeshje, vajtje‑ardhje, krijon mė shumė barazi mes skuadrave, se sa aktualja, me 3 ndeshje, ku fati i renditjes pas fazės sė dytė luan njė rol tė rėndėsishėm.


  Nė faksimilen shoqėruese mė poshtė shikohen edhe personat dhe klubet qė pėrfaqėsojnė, qė kanė kėrkuar ndryshimin e struktuės sė superligės nė edicionin 2009-2010.
 2. #2
  i/e rregjistruar 10% Maska e nafaka
  Anėtarėsimi
  Feb 2007
  Vendndodhja
  KOSOV
  Postime
  21
  Reputacioni
  0
  Ide e mir....

 3. #3
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Superliga, vendimi pas bisedimeve me skuadrat  Struktura e ardhshme e Superliges Shqiptare do te vendoset vetem pas bisedave me ekipet e Superliges, ato te Kategorise se Pare dhe udhezimeve te UEFA-s.

  Pas kerkesave per futjen ne Superlige edhe te 4 skuadrave te tjera qe e con numrin ne 16, Komiteti Ekzekutiv i Federates Shqiptare te Futbollit ka ngritur nje grup pune per t’i shqyrtuar ne menyre zyrtare kerkesat e klubeve te cilat deshirojne nje gje te tille, nderkohe qe padyshim do te merret edhe mendimi i drejtuesve te organizmit te futbollit europian UEFA-s.
  Nderkohe ne mbledhjen e se merkures, Komiteti Ekzekutiv prane Federates Shqiptare te Futbollit ka vendosur qe duke filluar nga ky sezon do te startoje dhe futbolli i femrave. Federata Shqiptare do te financoje kampionatin e pare kombetar per femrat qe pritet te startoje ne tetor.

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Interesant do jete futbolli i femrave

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Skuadra e Preferuar
  Nga Donika Krassniqi nė forum Futbolli
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-06-2011, 03:59 PM
 2. Superliga, Skėndėrbeu merr kreun
  Nga argent nė forum Sporti Shqiptar
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-04-2011, 10:46 PM
 3. Superliga, bien Partizani e Elbasani
  Nga Kliton nė forum Futbolli shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-07-2009, 04:44 PM
 4. FSHF krijon kombetaren U15
  Nga Kliton nė forum Sporti Shqiptar
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 05:58 PM
 5. Stop kontrollit ndaj FSHF-sė
  Nga daku323 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-02-2008, 08:52 PM