Kafeja me e mire se terapisti


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  MC Planet
  Postime
  585
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11

  Kafeja me e mire se terapisti

  Receta Gatimi  Studimet kane treguar se kafeina eshte vertet qetesuese per trurin.Jane testuar 120 meshkuj dhe 148 femra dhe pothuaj tek te gjithe esht vene re nje arsyetim shume me i ftohte dhe objektiv,pasi kane kthyer nje filxhan kafeje.Kafeina ndikon ne frenimin e impulsivitetit,rrit perqendrimin dhe stimulon arsyetimet logjike.Ajo nderhyn drejtperdrejt ne vatrat e trurit ,duke minimizuar stresin.Ben zgjimin e qelizave nervore,ndaj eshte shume e vertete shprehja "Me duhet nje kafe qe te me hapen syte ".Mos u trembni nga varesia,pasi nuk mund te jet vecse nje varesi e dobishme,mjafton qe te mos abuzoni.Normalisht lejohen deri ne 2-3 kafe ne dite,por nese jeni te rinj beni mire te komsumoni vetem nje,ne menyre qe ta dalloni efektin,pasi po ta konsumoni pa kriter,trupi do te mesohet me te e s'do te ndjeni ndryshimin.

 2. #2
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26
  Me te vertet qe eshte qetesuese kafja une kam kohe qe e konsumoj rregullisht kafen dhe e kam vene re kete gje.

 3. #3
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Une personalisht kafen nuk e pi dot.

  Kafja eshte nje droge psikoaktive, qe shkakton ndryshime ne proceset normale biologjike te trupit. Nje nga arsyet qe njerezit e perdorin ate eshte se ajo e ndihmon njeriun te pakesoje stresin e ankthin. Por pavaresisht nga arsyeja, perdorimi i saj shpie ne krijimin e varesise se njeriut prej saj. Psh, ne fillim nje njeri mund te pije nje kafe ne dite dhe te ndieje nje nivel stimulimi. Me pas njeriu duhet te pije 5 kafe ne dite, qe te ndieje te njejtin nivel stimulimi qe jepte vetem nje kafe. Perdorimi ne sasi te medha i drogave psikoaktive, ku ben pjese dhe kafja, shpie ne fund te fundit ne corganizimin e jetes personale dhe sociale te njeriut.

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e Lucatonii
  Anėtarėsimi
  Apr 2009
  Vendndodhja
  München
  Postime
  191
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Psss kafe muj me thon krejt 3 ose 4 her kam pi ne jet teme pss sum pihet
  Aahahaha edhe mu kesh kur e lexova titullin e ksaj teme <<Cafja me e mir se terapisti<<ahahha

 5. #5
  ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  MC Planet
  Postime
  585
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  edhe un nk esht se e pi shume,me shum pi CAPUCCINO ose NESCAFE.

 6. #6
  i/e rregjistruar 20% Maska e aldo24
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Une nk e pi shpesh kafen por ndonjehere qe e pi me qeteson.....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Kafeja dhe ju
  Nga kuklla nė forum ThaSheTheMe
  Pėrgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 24-09-2013, 02:05 PM
 2. Kafeja, ilaē pėr pėrtacėt
  Nga olsii nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 24-04-2012, 01:52 PM
 3. Pse kafeja redukton rrezikun nga diabeti
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-01-2012, 06:58 AM
 4. Kafeja e shėndetshme derisa nuk e teprojmė
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 09-09-2009, 05:45 PM
 5. Kafeja e tepruar shkakton kokėdhembje
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-08-2009, 04:45 PM