Cifti spiun i Castro-s per 30 vjet


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Cifti spiun i Castro-s per 30 vjet

  Receta Gatimi
  Informacionet e para top sekret i transmetuan 30 vjet me pare. Te dhena te rendesishme qe u kaloheshin agjenteve te inteligjences kubaneze; nje cift perfekt spiunesh.


  Walter Kendall Myers, 72 vjec ish-funksionar i Departamentit te Shtetit dhe gruaja e tij Gwendolyn, 71 vjec u arrestuan ne Washington nga FBI pas nje karriere te pabesueshme ne sherbim te Havanes.

  Nje zgjedhje e motivuar per admirimin e thelle per Fidel Castron, bashkuar me pakenaqesine per "imperializmin amerikan".

  Per te derguar dhe per te marre te dhena, cifti perdorte kode, programe te kriptuara dhe nje radio me vale, po taktika me e preferuar ishte ajo e takimit ne supermarkate.

  Shkembenin karrocat me personin e duhur, duke i lene atij shenime te shkurtra. Nuk i besonin telefonave te mallkuar, sepse te tjere spiune kishin rene ne duart e policise per shkak te tyre. Shembull ishte e famshmja Ana Belen Montes, e cila per ciftin ishte nje mit.

  Angazhimi

  Myers, u punesua me nje kontrate me afat ne Departamentin e Shtetit ne vitin 1977, ndersa u angazhua nga kubanezet vetem nje vit me vone, kur udhetoi ne Havane.

  Nje vizite qe i ndryshoi jeten, sepse mbeti i habitur nga sukseset e regjimit te Castros, pervec mosrespektimit te te drejtave te njeriut.

  Kalojne disa muaj, kur ne shtepine e tij ia behu nje emisar kubanez, i cili i propozoi Myers te punoje per Havanen, propozim qe e prit me kenaqesi duke futur ne kete mes edhe te shoqen, me te cilen ndan pasionin per komunizmin.

  Walter behet keshtu agjenti 123 dhe perdor emra te ndryshem, si pershembull Peter Herrera.

  Myers beri karriere ne punen e tij delikate ne seksionin "Kerkim dhe inteligjence". Keshtu ai fitoi ne 1999 autorizimin per te zoteruar dosje ultrakonfidenciale, ku perfshiheshin raporte qe nuk lidheshin vetem me SHBA-te dhe Ameriken e Jugut.

  Prej vitit 2001, Myers kalon ne zyren e analizave/inteligjences duke perqendruar punen kryesisht ne vendet e Evropes.

  Permes nje mbulimi perfekt, cifti eshte informuar rreth qindra dokumentave. Cifti Myers, pati aq fuqi, sa ne vitin 1995 u takua me Fidel Castro-n, me te cilin kaluan nje mbremje.

  Aktiviteti i Myers vazhdoi deri ne vitin 2007, kur funksionari doli ne pension.

  Ne fakt kaloi kohe e gjate, perpara se dikush te zbulonte veprimtarine e vertete te ciftit te spiuneve.

  Prej tre vitesh FBI u mor me kete ceshtje. Nje agjent u hoq, si anetar i sherbimit Inteligjent Kubanez. Ai kontaktoi me Walter dhe takohet duke konsumuar biseda delikate.

  ne takin e dyte i moshuari merr me vete edhe te shoqen, ku i rrefejne "kubanezit" per detajet e operacioneve te tyre.

 2. #2
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Te shpetosh tere kete kohe, dhe ta pesosh ne fund, ky eshte kulmi.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Cifti i ri!
  Nga girl08 nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 05-04-2012, 04:05 PM
 2. Ēifti ideal, 15 vjet diferencė
  Nga Erinaa nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 06-03-2012, 06:39 PM
 3. Fidel Castro vardisėsi mė i madh nė botė
  Nga gjendar nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-11-2010, 03:03 PM
 4. Paisje usb Flash spiun
  Nga Altin111 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-12-2009, 05:07 PM
 5. Diktatori fashist Mussolini ka qenė spiun britanik
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-10-2009, 07:13 PM