Kalaja e Ibicės


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e Sefedini
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  67
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Kalaja e Ibicės

  Receta Gatimi

  Njė histori e shkurtė e Ushtrisė Spanjolle…

  Ndėrtimet ushtarake tė kryera nga inxhinierėt Spanjoll gjithnjė kanė qenė njė shembull i lartė i shkathtėsive tė tyre.
  Ja njė foto e njė kalaje qė ėshtė ndėrtuar nė ishullin Ibica (para klubeve tė natės).
  Ėshtė e bazuar nė Keshtjellėn e Shėn Filipit tė Kartagjenės tė Indive, ku Blas de Lezo arriti kulmin me fushatėn e tij tė famshme kundėr Albion Perfidiozit.
  Ishulli i Ibicės, pėr shkak tė pozitės sė tij strategjike nė Mesdhe pėrgjatė historise ka qenė njė enklavė e rėndėsishme ushtarake dhe tregtare.

  Kėshtu, nė vitin 1554, Princi Filip, Filipi 2 i ardhshėm autorizoi ndėrtimin e njė kalaje tė re.
  Projekti origjinal nga Kalvi u pėrfundua shumė vite mė vonė nga inxhinieri Italian Fratin dhe mbeti pa ndonjė ndryshim tė rėndėsishėm deri nė shekullin 18.

  Ja dhe fotografia:
  Imazhet e Bashkangjitur Imazhet e Bashkangjitur

 2. #2
  ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  MC Planet
  Postime
  585
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  shume e bukur kalaja sidomos me ate gjoksin aty...

 3. #3
  i/e rregjistruar Maska e ujku81
  Anėtarėsimi
  Nov 2009
  Postime
  5
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  hmm goxha kala

+ Pėrgjigju tek Diskutimi