Kine, kompjuterat me filtra censurimi


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Kine, kompjuterat me filtra censurimi

  Receta Gatimi  Qeveria kineze ka njoftuar gjithe furnizuesit me kompjutera te destinuar per tregun kinez qe t’i pajisin aparatet me nje filter te posacem qe nuk lejon hapjen e faqeve te ndaluara ne Kine.


  Ky urdher ka ngjallur reagimin negativ te prodhuesve, te cilet mendojne se instalimi i ketij filtri ne kompjutera mund te shkaktoje bllokime ne sistem duke e ekspozuar me shume ndaj sulmeve. Prodhuesi amerikan, Hewlett-Packard qe mban peshen me te madhe te tregut kinez, ka deklaruar se po bisedon me qeverine per te gjetur nje zgjidhje ne menyre qe edhe perdoruesit te ngelen te kenaqur nga keto produkte.
  Fale ketij ligji, qeveria kineze do fitoje me shume fuqi fale censures virtuale ne cdo cep te vendit. “Qellimi i kesaj inisiative eshte mbrojtja e te rinjve nga faqet e rrezikshme te internetit”, shprehet nje zedhenes i qeverise se Pekinit. Nderkohe, krijuesi i filtrit “Jinhui Computer System Engineering Co” e ka pagezuar shpikjen e tij me nofken “Green Dam-Youth Escort”.

 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Sa mbrapa janė akoma kėta njerėz.

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Po te ishte gjalle Enveri te njejtat gjera do aplikonte.

  Degjova dhe qe Kina i ka kerkuar Microsoftit te te nxjerri sistemet operative me listen e siteve porno te bllokuara.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Libra per Kompjuterat
  Nga ani milan nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-09-2012, 09:28 PM
 2. Kompjuterat me te cudishem ne bote
  Nga abdullah92 nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-02-2012, 01:40 PM
 3. Kompjuterat qe ndjekin moden!
  Nga ReniX nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 03-06-2009, 07:26 AM
 4. Video me Kompjuterat e pare nga Apple
  Nga ReniX nė forum Apple Mac OSx
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-02-2009, 11:12 AM
 5. Anti furto per kompjuterat Apple
  Nga ReniX nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-05-2008, 06:44 PM