Receta Gatimi

A sheh endrra nje i verber ?!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 13 prej 13
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e rrugaci i vogel
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  166
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16

  A sheh endrra nje i verber ?!

  A sheh endrra nje i verber ?!

  Nje dite gjate nje bisede me nje shokun time lindi kjo pyetje "A sheh endrra nje i verber ?!" Pra behet fjale per nje te lindur te verber,jo nga ata qe e kan humbur gjate jetes.
  A sheh endrra nje njeri qe ska pare kurre ?! Po nese sheh ,cfare sheh ai kur nuk ka pare asgje ne te vertete ?!Si mund ta dij se si eshte deti,pema,makina etje ?! Po ngjyrat ?!
  Besoj se jane pyetje disi te veshtira
  Cfare mendimi keni ju ?!

  ps,E cuditshme shume,Imagjino mbyll syte dhe zere se nuk ke pare kurre ...Cfare di per boten,njerzit natyren ....?!
  Kur e bej vete kete gje mendoj se njerzit sjua u dine vleren e vertet syve ...Pa sy smund te jetosh dot.te jesh memec apo shurdh edhe "ecet" ...po pa sy .....e pa mundur me duket
  Kot nuk betohen njerzit "per syte e ballit" Mbyllni syte per nje moment dhe perfytyroni sikur jeni i verber dhe nuk keni pare kurre qe nuk njihni ngjyrat dhe asgje ne lidhje me mjedisin, njerezit etj.

  Diskutim te kendshem!!
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga rrugaci i vogel; 14-06-2009 mė 04:21 PM.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Dhe pse nuk shikon, besoj se me ane te prekjes ai krijon nje "imazh" pra nuk ka nevoj te shikoj ngjyren e makines qe eshte blu apo e kuqe. Nje te verberi i mungon shikimi jo instikti. Sigurisht qe nuk shikon objekte konkrete por mund te shof bisedime apo emocionet qe ka ndjere gjate dites.

  Pra per mua shikon enderra!

 3. #3
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  18
  Edhe qe nuk shikon mendja dhe imagjinata i punon

 4. #4
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  18
  Une nuk e di c'endrra mund te shikoje nje i verber, qe eshte i tille qe i lindur.
  Ai nuk ka idene se si eshte bota ne te cilen jeton, nuk e di se si jane te ndertuara objektet etj. Vertet me ane te prekjes krijon imazhe apo ide, por ato jane subjektive, pa ndonje baze te qarte apo reale.

 5. #5
  i/e rregjistruar 20% Maska e Ruthi
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  206
  Reputacioni
  16
  ai eshte i verber por jo i shurdhet...keshtu qe mendoj qe mund te shoh endrra ....endrrat jo gjithmon jan vizuale te sakta prandaj duke u bere bashke me prekjen eshte mjaftueshme te krijoj nje ide qe jo domosdoshmerishte eshte e formes apo e gjendjes apo formati qe nje normal di dhe ka pare...

 6. #6
  i/e rregjistruar 20% Maska e Ruthi
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  206
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga girl08 Lexo postimin
  Une nuk e di c'endrra mund te shikoje nje i verber, qe eshte i tille qe i lindur.
  Ai nuk ka idene se si eshte bota ne te cilen jeton, nuk e di se si jane te ndertuara objektet etj. Vertet me ane te prekjes krijon imazhe apo ide, por ato jane subjektive, pa ndonje baze te qarte apo reale.
  vete endrra nuk eshte reale.....kjo nuk do te thote qe duhet ti shoh gjerat ne realen te krijoj nje ide.

 7. #7
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  17
  nqs ka lindur i verber nuk ka si te shohi endrra me imazhe por mund te degjoj zera ose ndjesi qe ka perjetuar , nqs behet i verber duhet te shohi endrra me imazhe qe i korrespondojn periudhes qe ky ka pas shikuar

 8. #8
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  18
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ruthi Lexo postimin
  vete endrra nuk eshte reale.....kjo nuk do te thote qe duhet ti shoh gjerat ne realen te krijoj nje ide.
  Vertet endrrat nuk jane reale, por ato ndertohen me baza nga realiteti.
  Psh, si mund te shohe ne enderr nje i verber supozojme nje TV, kur nuk e di se si ai eshte ndertuar.

 9. #9
  ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  MC Planet
  Postime
  585
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Ndoshta me te vertete nk sheh po ndoshta ai e krijon nje imazh te gjerave perreth.

 10. #10
  i/e rregjistruar 10% Maska e rajmonda1
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Postime
  19
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  nuk eshte e then se nuk sheh me sy dhe nuk shikon endrra!!

  endrrat jane nje permbledhje e trurit dhe jo e syve

  per mua shikon!!!

 11. #11
  i/e rregjistruar 20% Maska e Ruthi
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  206
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga girl08 Lexo postimin
  Vertet endrrat nuk jane reale, por ato ndertohen me baza nga realiteti.
  Psh, si mund te shohe ne enderr nje i verber supozojme nje TV, kur nuk e di se si ai eshte ndertuar.
  ku e dime ne se si e ka krijuar iden e nje eobjekti te caktuar nje i verber?Thash dhe pak me lart qe nje objekt jo domosdoshmerisht ka formen qe ne shohim,per nje te verber.

 12. #12
  i/e rregjistruar 10% Maska e Converse
  Anėtarėsimi
  Jul 2009
  Postime
  13
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Jam dakort me RENIX-in,pra me ane te prekjes ai krijon nje "imazh" keshtu qe ai i imagjinon vet format,ngjyrat sipas deshires se tij...

 13. #13
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  Sinqerisht nje pyetje qe se kisha ber kurr me pare.
  ajo qe un mendoj eshte kjo.....ne ne endrrat tona shohim persona dhe gjera qe si kemi par kurr ne jeten ton......dhe sipas disa studiuesve , qe mbeshtesin teorin e "rimisherimit"...pra qe ne dikur kemi ber nje jet tjeter...kto jan disa imazhe te tjera.
  Disa studiues te tjer thon qe ne ADN tone ka Adn kujtese,,,ne te cilen ngelen edhe gjurme te brezave tan me perpara ( pak me e besueshme kjo teoria e dyte) ....gjithsesi,,,,te cojne ne konkluzionin qe po,,kta te verber te lindur te till me shum mundesi shohin endrra...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Sportistja e verbėr mahnit botėn !!
  Nga labja nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-04-2012, 08:00 PM
 2. Paragjykimi eshte i verber
  Nga lettas nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-08-2011, 12:06 PM
 3. Endrra!!
  Nga Alb-Angel nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 03-01-2009, 09:53 PM
 4. Nje verber kapet duke ec me shpejtesi!
  Nga ReniX nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-02-2008, 07:09 PM

Etiketat pėr kėtė Temė