Emigracioni, Athina dorezohet


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Emigracioni, Athina dorezohet

  Receta Gatimi
  Ka dite qe ceshtja e emigracionit te paligjshem eshte ceshtje e pare ne shtypin grek te shkruar, por edhe ne kanalet televizive.

  E pafuqishme me per ruajtjen e kufijve te saj detare dhe tokesore, disa ore para samitit te larte te BE-se qe do te zhvillohet te enjten dhe te premten ne Bruksel, Athina zyrtare ka kerkuar ndihmen e anetareve te familjes europiane ne mbledhjen e Keshillit te Ceshtjeve te Pergjithshme te BE-se, qe u zhvillua Luksemburg.
  “Ceshtja e emigracionit ilegal dhe trajtimi i saj kerkon solidaritet europian dhe administrimi i saj duhet te vertetohet ne vepra”, eshte shprehur Bakojanis.
  Duke e konsideruar emigracionin e paligjshem si fenomen europian, ministrja e Jashtme Bakojanis ka kerkuar prej partnereve te saj, trajtim politik te ceshtjes, me shume anije europiane ne detin Egje per ruajtjen e kufijve si dhe ndihme ekonomike.
  “Vendet nga te cilat ose kalojne ose vijne emigrantet ilegale te cilet problematizojne Europen sot jane kryesisht dy: Turqia dhe Libia. Pra duhet te kete nje politike konkrete ndaj ketyre dy vendeve”, theksoi ministrja.
  Sipas shefes se diplomacise greke, ajo ka gjetur mbeshtetje te madhe nga shume vende te Mesdheut dhe nga Europa Qendrore e Veriore, por ka pasur edhe shume anetare te BE-se te cilet jane skeptike persa i perket ndihmes ekonomike qe kerkon Athina ne perballimin e fenomenit.
  “Ka mberritur ne limit rezistenca e ekonomise, por edhe e shoqerise greke”, deklaroi zedhenesi i qeverise greke, Evaggelos Antonaros.
  Nderkohe me ritme te shpejta ministrja e Brendshme po pergatit kater qendra te medha te pritjes se emigranteve te paligjshem, dy ne periferi te Athines dhe dy ne Greqine Qendrore.
  Ne to thuhet se do te strehoen per 12 muaj, sipas ligjit grek, emigrantet ilegale, sidomos ata qe kane “zbarkuar" ne qendren historike te Athines, ashtu sic shprehen shume prej mediave vendase, por edhe prej banoreve te kryeqyetetit helen.

 2. #2
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Paska harruar te permende shqiptaret....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Edhe Mercedesi dorėzohet para Apple iPad
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-10-2010, 04:59 PM
 2. Taēi dorėzohet nė Policinė e Tiranės
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 07-11-2009, 10:41 AM
 3. Emigracioni ilegal, blindohet kufiri me Greqine
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 18-05-2009, 06:39 PM
 4. Xhixhi Bufon nuk dorėzohet pėr titullin
  Nga Kliton nė forum Kampionate Evropian
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-02-2009, 10:09 AM
 5. Emigracioni, tė ardhurat qė mbajnė “frymėn” e Shqipėrisė !
  Nga EMAUS nė forum Turizėm dhe Udhėtime
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-09-2007, 11:08 AM