Receta Gatimi

Pėrdorimi i drejtė i misvakut


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 1 prej 1
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e ruwejda
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Postime
  24
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Pėrdorimi i drejtė i misvakut  Pėr tė mirat e misvakut kemi artikuj tė ndryshėm kurse pėr mėnyrėn e pėrdorimit tė drejtė tė tij ka shumė pak tė dhėna nė gjuhėn tonė. Kėtu do tė mundohemi tė japim njė sqarim mė tė qartė mbi pėrdorimin e drejtė tė misvakut. Kurse nėse ndokush gjen gabime dhe pėrmirėsime, janė tė gjithė tė mirėseardhur me udhėzimet e tyre.

  Nga pėrdorimi i drejtė i misvakut ėshtė edhe arritja e higjienės sė gojės me anė tė tij.
  Kėtu keni disa informacione pėr pėrdorimin e misvakut.

  Koha kur mund tė pėrdoret misvaku:

  - Pas ngrėnies:
  Me pėrdorimin e misvakut ju i lani dhėmbėt tuaj pas secilit ushqim, por pa lėnė ndjenjėn e djegies tė pastės sė dhėmbėve pas larjes sė dhėmbėve me anė tė brushės dhe pastės.

  - Zvogėloni nervozitetin:
  Pėrtypeni misvakun dhe nė atė mėnyrė do tė largoni nervozitetin tuaj – njėherit arrini edhe tė mira pėr arritjen e higjienės sė gojės! Pėrtypeni mė mirė misvakun se lapsin!

  - Misvaku zen vend nė secilin xhep tė palltos, tė kėmishės, tė pantallonave, nė ēantė dhe ėshtė njė pėrcjellės i shkėlqyer pėr dhėmbė tė shėndetshėm.

  - Pastrimi i dhėmbėve gjatė vozitjes sė veturės

  - Pastrimi i dhėmbėve nė vend tė punės

  - Ēdoherė me vete – nė ēdo kėnd tė shtėpisė, nė restorant, nė vendin e punės, nė kohėn e lirė, gjatė udhėtimeve etj.


  Ēka duhet marrė parasysh:

  Ju lutemi tė keni kujdes qė gjatė pėrdorimit tė misvakut mos tė shtypni shumė nė mishin e dhėmbėve. Sikur edhe me brushat normale edhe me misvak mundet qė me anė tė shtypjes sė madhe tė vjen deri te ndonjė lėndim nė mishin e dhėmbėve. Pėr pastrim normal mjafton njė shtypje e butė e misvakut nė dhėmbė. Kurse vetėm pėr njė masazh tė mishit tė dhėmbėve mjafton njė fėrkim i lehtė mbi mishin e dhėmbėve.

  Pėr fėmijėt misvaku ėshtė brusha ideale pėr tė mėsuar pastrimin e dhėmbėve, pėr nė shkollė dhe pėr nė aktivitete tjera. Nė kėtė mėnyrė bėhet pastrimi optimal edhe i dhėmbėve tė qumėshtit. Fėmija pėrtyp nė fijet natyrale dhe tė shėndetshme tė misvakut, tė cilat i pastrojnė dhe mineralizojnė dhėmbėt. ________________________________________

  Pėrdorimi:

  1. Pėrgatitja:
  - Para pėrdorimit tė parė shpėrlajeni misvakun me ujė qė tė zbutet pak. (Misvaku ėshtė mė sė miri tė pėrdoret pasi tė jetė futur nė ujė trėndafili)
  - Qėroni lėvoren e misvakut pėrafėrsisht 1-2 cm. nė majė.
  - Nėse misvaku ėshtė tepėr i thatė atėherė zbuteni majen e misvakut nė ujė pėr njė kohė tė shkurtėr. (Misvaku ėshtė mė sė miri tė pėrdoret pasi tė jetė futur nė ujė trėndafili)
  - Pėrtypeni pak derisa tė jetė formuar njė lloj brushe nė maje (sikur qė shihet lart)


  2. Pastrimi:
  - Pastroni gjithmonė prej mishit tė dhėmbėve – lart.
  - Pastroni edhe pjesėt tjera dhe brendinė e dhėmbėve.
  - Fijet qė thehen gjatė pastrimit nxjerrni jashtė.  3. Ruajtja:
  - Ruani misvakun nė njė vend tė pastėr dhe tė thatė.
  - Edhe pas tharjes misvaku juaj ėshtė i butė.  4. Rivendosja:
  - Nėse fijet e misvakut janė bėrė shumė tė buta dhe tė ēara, ju mundeni thjesht ta preni atė pjesė dhe tė filloni prapė nga pika 1 si ėshtė pėrshkruar mė lart.


  - Pas 2-3 ditėsh tė pėrdorimit ėshtė e preferuar qė tė preni pjesėn e pėrdorur dhe tė pėrdorni pjesėn tjetėr.
  - Njė dru i misvakut prej pėrafėrsisht 15 cm. pėrdoret gati 4 javė, varėsisht si dhe sa herė e pėrdorni nė ditė.  Informacione tė vlefshme:
  - Misvaku ėshtė njė produkt tradicional pėr higjienėn e dhėmbėve dhe tė gojės pėr tė cilin na ka udhėzuar shumė i Dėrguari i All-llahut salallahu alejhi ve selem.

  Me mijėra vite misvaku ėshtė pėrdorur nga njerėzit, duke arritur veti shumė pozitive nga tė mirat e kėsaj brushe natyrale, e cila nxirret nga rrėnjėt e drurit tė misvakut qė njihet edhe me emrin (Arakbaum, Salvadora Persica).

  Jo vetėm pastrimi mekanik, por edhe efekti dezinfektues dhe desodorues e bėn misvakun njė pėrcjelllės tė pėrditshėm pėr dhėmbė tė shėndoshė.

  Tė mirat e pėrdorimit:
  - Era e mirė e gojės
  - Nė ēdo kohė dhe ēdokund nė pėrdorim
  - Bėhet mineralizimi i dhėmbėve
  - Masazhė e mishit tė dhėmbėve
  - Nuk ju nevojitet pastė e dhėmbėve pasi ajo i ka tė gjitha vetitė e njė paste
  - Arrihet higjiena natyrale kohė pas kohe
  - Parandalon formimin e pllakės dentare dhe gurėve, tė cilėt janė faktorėt kryesorė nė krijimin e problemeve tė mishit tė dhėmbėve dhe kariesit (prishja e dhėmbėve)

  Ibn Abbasi radijallahu anhu ka thėnė se pastrimi i dėmbėve me misvak sjell dhjetė dobi:
  1. Freskon gojėn
  2. Pastron trurin
  3. Krijon ndjenjėn e tė qenit i shėndoshė
  4. E tret sekrecionin
  5. Eliminon murtajėn
  6. E pėrgatit lukthin pėr ushqimin tjetėr
  7. Pėrmban nė vete sunetin
  8. Zoti i Lartėmadhėruar kėtė e dėshiron
  9. Rrit virtytin e individit
  10. I gėzon meleqtė.

  - Komentues tė tjerė pohojnė se pastrimi i dhėmbėve me misvak:

  - E mpreh kujtesėn
  - Adapton shqisat
  - Forcon mishin e dhėmbėve
  - Pastron tė parit, pengon prishjen e dhėmbėve
  - Ndihmon tretjen
  - Pastron fytin, i sjell dobi zėrit tė ngjizur ose tė shterur
  - E bėn tė folurit mė shprehės
  - Kthjellon njeriun e pėrgjumur
  - Rrit aftėsinė e tė lexuarit
  - Ndihmon individin pėr tė falė namaz dhe tė mėsojė Kur’anin
  - Allahu dhe melaiket kėtė e dėshirojnė
  - E bėn njeriun mė tė virtytshėm.  Pėrktheu dhe pėrshtati nga gjuha gjermane: Suzana Hasani
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga Peniel; 29-06-2009 mė 08:47 AM. Arsyeja: Nė lidhje me fenė mund tė postosh tek forumi pėrkatės.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 15-04-2013, 09:07 PM
 2. Sa eshte e drejte te mbrohet injoranti!
  Nga Erinaa nė forum Vėrejtje, Kėshilla, Pyetje Stafit
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 07-02-2013, 03:33 PM
 3. Ka thene Faik Konica... Po sa te drejte kishte?
  Nga Erinaa nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 04-05-2012, 12:37 AM
 4. Doktorėt kanė tė drejtė tė vrasin bebet e sapolindura!!
  Nga labja nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-03-2012, 08:20 PM
 5. Kur dicka quhet e drejte dhe kur e padrejte?
  Nga Erinaa nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-03-2011, 08:17 PM