Shqipėria sot voton


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 16 prej 16
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Shqipėria sot voton

  Receta Gatimi  Shqiptarėt votojnė sot pėr pėrfaqėsuesit e tyre nė parlamentin e ri. Zgjedhjet e pėrgjithshme tė 28 qershorit janė tė shtatat qė zhvillohen nė Shqipėri qė nga vendosja e sistemit pluralist politik nė vitin 1991. Qė nga ajo kohė, tri herė ka fituar e majta dhe tri herė e djathta. Zgjedhje tė parakohshme janė mbajtur nė vitin 1992, me fitoren e PD dhe nė vitin 1997, me fitoren e PS – ndėrsa kush do tė drejtojė Shqipėrinė nė katėr vitet tė ardhshme mbetet tė shihet pas mbylljes sė procesit votues, qė fillon sot nė orėn 07:00 tė mėngjesit, dhe pėrfundon nė orėn 19:00... Disa tė dhėna pėr procesin zgjedhor:

  - Zgjedhjet do tė nxjerrin 140 deputetė, tė cilėt pėr herė tė parė do tė zgjidhen me sistemin proporcional rajonal.

  - Vendi ėshtė ndarė nė 12 qarqe dhe votat do tė pėrllogariten nė mėnyrė proporcionale brenda pėr brenda secilit qark.

  - Tė regjistruar si subjekte elektoralė janė 34 parti dhe njė subjekt i pavarur.

  - Subjektet politike janė grupuar nė katėr koalicione: "Aleanca e Ndryshimit", e drejtuar nga PD e kryeministrit Sali Berisha, "Bashkimi pėr Ndryshim" e drejtuar nga PS, me kryetar Edi Ramėn, "Aleanca Socialiste pėr Integrim", e drejtuar nga LSI me kryetar Ilir Metėn dhe Poli i Lirisė, e drejtuar nga LZHK me kryetar Aleksandėr Meksin.

  - Rajoni i Tiranės do tė nxjerrė numrin mė tė madh tė deputetėve 32, kurse ai i Kukėsit, numrin mė tė vogėl me 4 deputetė.

  - Kodi i ri elektoral i miratuar mė 29 dhjetor 2008 pėrcakton qė 30% e numrit tė kandidatėve tė secilės forcė politike nė garė duhet tė pėrbėhet nga gra.

  - PD konkurron me 144 kandidatė, kurse PS me 143 kandidatė.

  - Zgjedhjet administrohen nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe 66 komisione tė zonave tė administrimit zgjedhor.

  - Nė tė gjithė vendin janė ngritur 4.751 qendra votimi, me rreth 38 mijė komisionerė.

  - Pėr zgjedhjet e 28 qershorit janė regjistruar rreth 3 milionė e 80 mijė votues, bazuar nė regjistrin kombėtar elektronik.

  - Dokumenti qė do tė pėrdoret nga zgjedhėsit ditėn e votimeve ėshtė pasaporta ose letėrnjoftimi i ri elektronik.

  - Numėrimi i votave do tė bėhet nė 66 Vendet e Numėrimit tė Votave (VNV), nga Grupet e Numėrimit tė Votave (GNV), ku do tė pėrfshihen rreth 3.016 komisionerė.
  - Procesi zgjedhor ditėn e votimeve do tė vėzhgohet nga rreth 5.450 vėzhgues vendas dhe tė huaj.

  - Kostoja financiare e zgjedhjeve llogaritet nė rreth 7.14 milionė euro.

  - Nė ēdo VNV janė instaluar kamera qė do tė monitorojnė procesin e numėrimit tė votave dhe nė total numri i tyre ėshtė rreth 380.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Ishalla fiton me i miri per Shqiperin.

 3. #3
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26
  Uroj qe mos te kete incidente ne keto zgjedhje dhe te jene zgjedhje te ndershme, te fitoi ai qe e meriton.

 4. #4
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  shpresoj te fitoj ajo parti qe ka ndermend me bere me shum per shqiperine

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Ja dhe disa nga kereret e partive duke votuar:


  burimi tch

 6. #6
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  po pere popullin jane te gjithe njesoi si ps & pd .po te fitoi ai qe e meritone

 7. #7
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Perfundon orari zyrtar i votimit  Perfundon orari zyrtar i votimit per zgjedhjet e 28 qershorit. Sipas rregullores, komisioneret e qendrave te votimit do te marrin dokumentat e identitifikimit te personave qe ndodhen ne radhe per t'i lejuar atyre votimin.

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk e ka pare te arsyeshme te shtyje kohen e votimit.

  Nderkohe risi kete here eshte ndjekja e procesit te numerimit online neper 66 qendra numerimi.

  Procesi i numerimit nuk pritet te nise para ores 23:00, ndersa afati per mbylljen e tij eshte te henen ne oren 17:00.

  Rama: Fitoi Shqiperia evropiane
  Kryetari i Partise Socialiste ka dale per here te pare ne kete dite zgjedhjesh per publikun, duke falenderuar pikesepari votuesit, te cilet treguan qytetari me pjesemarrjen e tyre masive.

  Pavaresisht disa problemeve te vogla, Rama u shpreh se eshte realizuar objektivi i garantimit te procesit dhe qetesise per votimin e lire dhe te qete.

  Rama ka vleresuar edhe punen e Policise se Shtetit, nderkohe qe thekson se ne fazen e dyte te procesit qe eshte transportimi i kutive te votimit duhet garantuar ruajta e integritetit te plote te procesit.

  Kreu socialist i dergon nje mesazh qytetareve te ketij vendi, qe te ruajne dhe percjellin me kujdes kutite neper qendrat e numerimit.
  "Mesa duket e kemi fituar kete beteje, po duhet te kuptojme se principi i exit poll, nuk mund te na jape asgje te qarte ne kete vend, sepse njerezit qe kane votuar per opoziten nuk jane shprehur te lirshem", u shpreh Rama.

  Kreu socialist tha se do te respektohet domosdoshmeria per zhvillimin e qete te procesit dhe populli shqiptar te lexoje i pashqetesuar vendimin qe sot ka marre me dinjitetin e nje populli evropian.
  Rama u bashkua ne nje pike me qendrimin e kundershtarit te tij, Sali Berisha, duke vleresuar se ne keto zgjedhje nuk ka te humbur, pasi ka fituar Shqiperia evropiane.

 8. #8
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Zgjedhjet, atmosfere festive ne seline e PD  Ne seline e Partise Demokratike ne Tirane po behet gati atmosfera festive,sipas exipolit fituesja ne keto zgjedhje eshte Partia Demokratike.
  Sipas zedheneses se PD, Majlinda Bregu, jashte selise blu po organizohet nje skene ne te cilen do te festohet fitorja.

  Ne seline e PD ka mberritur gjate pasdites edhe kryeministri Sali Berisha, i cili duket se ka sjelle edhe entuziazmin.

  Ne inskenimin e bere perpara selise se PD do te ndiqet numerimi i votave dhe dalja e rezultateve.

  Gjithesesi, drejtuesit me te larte te PD preferojne te tregohen te matur, duke i rezervuar deklaratat e tyre pasi te mbyllen te gjitha qendrat zgjedhore.

 9. #9
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  prap se prap si dihet se esht luft e fort ,fitorja e cdo partie qoft do jet shum e ngusht

 10. #10
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26
  Deri tani thuhet se fitorja e PD eshte shume e thelle ne disa vende p.sh si Durresi ku partia Demokratike deri tani gjithmone sipas exitpolit ka nxjerre 9 deputet,kuptohet gjithmone sipas exitpolit qe nuk jane 100% te sakta.

 11. #11
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Kliton Lexo postimin
  Uroj qe mos te kete incidente ne keto zgjedhje dhe te jene zgjedhje te ndershme, te fitoi ai qe e meriton.
  Kjo eshte e pamundur. Incidente ka patur gjithmone, dhe dita e sotme sigurisht qe nuk beri perjashtim.

 12. #12
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  bravo PD nqs del keshtu , do jet me e leht per te gjith se sdo ket kontestime

 13. #13
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  KQZ: Votuan 46 perqind e zgjedhesve  Rezultatet paraprake te Komisionit Qendror te Zgjedhjeve per pjesemarrjen e votuesve tregojne se ne rang kombetar kane votuar 46 perqind e zgjedhesve.
  Keshtu, sipas ketyre rezultateve ne Berat kane votuar 46 perqind e zgjedhesve, ne Diber 43 perqind, ne Gjirokaster 53 perqind, ne Fier 48 perqind, ne Kukes 53 perqind, ne Lezhe 48 perqind, ne Shkoder 42 perqind, ne Tirane 50 perqind dhe ne Vlore 36 perqind.

  Nderkohe ne pritje per te mesuar rezultatet eshte Elbasani, Korca dhe Durresi.

 14. #14
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Drejt mbylljes perfundimtare votimi  Eshte mbyllur procesi i votimit ne Fier, nderkohe qe ne dy shtabet kryesore ka shenja ankthi ne pritje te rezultateve te para. Nuk ka festa dhe levizje neper qytet te militanteve, nderkohe qe ka nisur procesi i transportimit te kutive te votimit.
  Nuk eshte shenuar asnje incident deri me tani.

  Elbasan

  Raportohet e qete situata ne Elbasan edhe ne keto momente te mbylljes pothuajse te te gjitha qendrave te votimit. Ka nisur po ashtu edhe transportimi i kutive te numerimit, ne KZAZ-te e Elbasanit.

  Gjirokaster

  Ka shkuar normalisht procesi i votimit ne Gjirokaster, nderkohe qe jane vene ne radhe punonjesit per dorezimin e kutive ne KZAZ-te e qytetit.

  Vlore

  Ka perfunduar procesi i votimit ne shumicen e qendrave te votimit. Po ende ka radhe votuesish neper qendra dhe pritet qe zgjedhjet te vazhdojne deri ne oren 21:00.

  Korce


  Situata eshte e qete dhe ka nisur procesi i dergimit te kutive ne tre qendrat e numerimit.

  Shifrat zyrtare te pjesemarrjes se votimit ne rang qarku ka arritur ne nivelin e 51 perqindeshit.

  Berat

  Ne 298 qendrat te votimit te Beratit ka perfunduar procesi i votimit dhe ne KZAZ-te e qarkut kane mberritur kutite.

  Ne Uren e Vajgurore kane votuar 55 perqind e zgjedhesve, ne Berat 50 perqind, ne Kucove 48 perqind dhe ne Skrapar 48 perqind e votuesve.

  Shkoder

  Situate e qete edhe ne Shkoder, pas perfundimit te votimit. Ne te gjitha qendrat eshte mbyllur procesi dhe kutite e votimit ndodhen thuajse te gjitha ne qendrat e numerimit


  Burimet:Top-Channel

 15. #15
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  nkrahasim me zgjedhjet lokale qe ishin 40% paskemi ber hap para per pjesmarrjen n zgjedhje

  o klitono do i japesh live rezultatet do rrish gjith naten pa gjum sot ?
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga Kliton; 28-06-2009 mė 08:45 PM. Arsyeja: Perdor Tastin Edito

 16. #16
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  "Zogby": Ja fituesit e zgjedhjeve  "Zogby International” publikon rezultatet e exit poll te kryera pas votimit te sotem ne 12 qarqe te vendit.
  Keshtu sipas ketyre rezultateve, nese do te merreshin parasysh keto te dhena, atehere ne parlamentin e ardhshem do te kishim 69 vende te koalicionit te Partise Demokratike, 55 te koalicionit te Partise Socialiste, 4 te LSI-se dhe 12 te pavendosura.

  Qarku Kukes

  PS 21 perqind
  PD 67 perqind
  LSI 3 perqind
  PR 3 perqind

  Mandatet

  Koalicioni i PS 1
  Koalicioni i PD 2
  LSI 0
  Te papercaktuara 0

  Qarku Diber

  PS 30 perqind
  PD 54 perqind
  LSI 3 perqind
  PLL, PR 2 perqind

  Mandatet

  Koalicioni PS 2
  Koalicioni PD 3
  LSI asnje
  I diskutueshem 1

  Qarku Shkoder

  PS 30 perqind
  PD 54 perqind
  PR 3 perqind
  Te ndryshme 1 perqind

  Mandatet

  Koalicioni i PS 4
  Koalicioni i PD 7
  Koalicioni i LSI 0
  I diskutueshem 0

  Qarku Lezhe

  PD 57 perqind
  PS 28 perqind
  LSi 3 perqind
  PAA, PSD 2 perqind

  Mandatet

  PS 2
  PD 4
  LSI 0
  I diskutueshem 1

  Qarku Tirane

  PD 49 perqind
  PS 35 perqind
  LSi 5 perqind
  Te ndryshme 1 perqind

  Mandatet

  Koalicioni i PS 13
  Koalicioni i PD 17
  LSI 1
  Te paparcaktuara 1

  Qarku Durres

  PD 49 perqind
  PS 35 perqind
  LSI 6 perqind
  PR 2 perqind

  Mandatet

  Koalicioni i PS 3
  Koalicioni i PD 7
  LSI 1
  I diskutueshem 1

  Qarku Elbasan


  PD 44 perqind
  PS 38 perqind
  LSI 4 perqind
  G99, PR, PDK 2 perqind

  Mandatet

  Koalicioni i PS 6
  Koalicioni i PD 7
  LSI 0
  i diskutueshem 1

  Qarku Korce

  PD 49 perqind
  PS 38 perqind
  LSI 4 perqind
  PR 2 perqind

  Mandatet

  PS 5
  PD 6
  LSi 0
  i diskutueshem 1

  Qarku Berat

  PS 43 perqind
  PD 29 perqind
  LSi 14 perqind
  G99 6 perqind

  Mandatet

  Koalicion i PS 3
  Koalicioni i PD 3
  Koalicioni i LSI 1
  I diskutueshem 1


  Qarku Fier

  PD 36 perqind
  PS 44 perqind
  LSI 7 perqind
  G99, PDI 2 perqind

  Mandatet

  Koalicioni i PS 7
  PD 7
  LSI 1
  I diskutueshem 1

  Qarku Vlore

  PS 42 perqind
  PD 34 perqind
  LSI 3 perqind
  PBDNJ 11 perqind

  Mandatet

  PS 6
  PD 4
  LSI 0
  I diskutueshem 2

  Qarku Gjirokaster
  PD 37 perqind
  PS 45 perqind
  LSI 3 perqind
  PBDNJ 6 perqind

  Mandatet

  Koalicioni i PS 2
  Koalicioni i PD 2
  Koalicioni i LSi 0
  I diskutueshem 1

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Shqiperia pas dy vitesh
  Nga aliu nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-05-2012, 09:27 PM
 2. Korrupsioni: Shqipėria e 95-ta
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-11-2009, 08:02 PM
 3. Shqiperia ne BE
  Nga max77 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 30-03-2009, 05:19 PM
 4. Shqiperia ne NATO
  Nga kuklla nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 10-04-2008, 07:44 PM

Etiketat pėr kėtė Temė