Greqi, periudha e pandemise deri ne 15 muaj


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Greqi, periudha e pandemise deri ne 15 muaj

  Receta Gatimi  Me 6 rastet e reja te dites se sotme numri i pergjithshem i te prekurve nga gripi i derrit ne Greqi shkon ne 222,prej te cileve 102 jane sheruar krejtesisht.
  Duke pare kete rritje te perditshme te numrit te te infektuarve nga virusi H1N1 ministri grek i Shendetsise deklaroi se tashme vendi ka kaluar ne fazen e pandemise dhe kjo periudhe do te kete vazhdoje rreth 12 me 15 muaj.

  Parashikimet e specialisteve greke, te bazuara edhe ne statistikat globale bejne te ditur se ndoshta nje ne tre vete ne Greqi do te kaloje gripin e derrave dhe ne se virusi ndryshon gjenetikisht dhe behet me veprues atehere kjo shifer mund te shkoje deri ne 53% te banoreve.

  Madje ministri grek Avramopoulos ka theksuar se nuk perjashtohet te kete edhe raste vdekjeje nga gripi A.

  Persa u perket vaksinave ai ka deklaruar se doza e pare e tyre do te jete gati ne fillim te tetorit te ardhshem dhe ne shkurt te 2010 doza e dyte.

  Vaksinat ne gjithe Greqine do te kryehn sipas nje preference te caktuar nga organet greke te Shendetesise.

  Ne fillim do te vaksinohet personeli spitalor, me pas personat qe punesohen ne fermat e shpendeve per arsye te frikes qe kane shprehur specialistet se virusi H1N1 mund te vije ne kontakt me virusin e gripit te shpendeve.

  Me pas pacientet qe vuajne nga semundjet kronike, personat mbi 60 vjec dhe ne fund femijet nga 1 deri ne 18 vjec.

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  ishalla te vonohet sa me shum virusi qe te vij ktu te ne , te pakten sa te dalin vaksinat , e te mos vij mutacioni i tij se do na nxjerri bllof

 3. #3
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Mua me duket me teper si lajm mediatik ky i virusit te derrave.
  Megjithate nqs eshte ne permasat qe thuhet, shpresoj qe te vonohet sa me shume te vije nga Shqiperia.

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Mendova se ky grip u zhduk, e hodhen dhe ne europ ata tani! Hajde ti besh derman!!!!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Muaj i Ramazanit
  Nga kaqi bisha nė forum Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 18-07-2012, 11:30 PM
 2. Vajza qe fle 1 here ne 6 muaj !!
  Nga labja nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 10-03-2012, 04:43 PM
 3. Periudha e tretė e jetės, ėshtė mė e mira
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-09-2010, 01:42 PM
 4. Periudha e shtatzėnisė
  Nga kuklla nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-09-2008, 11:15 AM