Helmimet, raste rekord ne Spitalin Ushtarak


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Helmimet, raste rekord ne Spitalin Ushtarak

  Receta Gatimi  Rritet numri i rasteve qe tentojne vetevrasjen, sidomos ne kete peirudhe, ne sherbimin e toksiokologjise prane Spitalit Ushtarak.


  Vetem ne gjashte mujorin e pare te vitit jane rregjistruar mbi 1000 raste qe kane tentuar vetevrasjen me lende toksike.

  “Ka nje numer ne rritje te helmimeve akute dhe per fat te keq 60-70 % te rasteve jane perpjekje per vetehelmin. Ne periudhen janar-korrik jane 18 raste. Kemi nje rritje 5-10 % ne krahasim me vitin e shkuar”, deklaron mjeku Zihni Sulaj.

  Por keto jane raste qe paraqiten vetem ne kete pavion, nderkohe qe te tjere paraqiten edhe prane QSUT, ose nuk i drejtohen mjkeut per te fshehur tentativen. Sipas Sulajt, arsyet e tentatives se vetevrasjes jane te shumta.

  “Me shume shkaktaret jane stresi i akumuluar per shkaqe sociale, individuale ose familjare, sidomos ne marredheniet ne cift, si dhe problemet ekonomike dhe problemet e zhvendosjes”, sqaron Sulaj.

  Helmi me i perdorur eshte fostoksina, por ne zonat rurale perdorin edhe lendet kimike qe perdorin ne bujqesi per te luftuar brejtesit apo insekte te ndryshme.

  Sulaj thekson se duhet hartuar nje strategji per mos lejimin e tregtimit te lendeve kimike neper rruge, sic ndodh ne Shqiperi si ne asnje vend tjeter.

  “Duhet patjeter te bejme nje strategji kombetare per te parandaluar vetevrasjet dhe eskpozimet toksike”, shton Sulaj.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  duhet ti eleminojme keto heleme

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Keto raste duhen kapur qe ne fillim dhe te trajtohen me psikolog, por kjo gje mungon ne Shqiperi!!!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Edhe 3 raste tė konfirmuara me AH1N1
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2009, 05:25 PM
 2. Shqipėri: Vetėhelmimet, 4.500 raste nė 8 muaj
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-10-2009, 06:43 PM
 3. ISHP: 9 raste tė dyshuara me virusin A
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-08-2009, 07:00 PM
 4. Dhune ne spitalin rajonal te Fierit
  Nga EMAUS nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 08-08-2009, 11:50 PM
 5. Leter Ministrit: Sherbimi ushtarak
  Nga daku323 nė forum Arkivi Forumit
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-01-2008, 07:22 PM