Temperaturat, nis java me e nxehte


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Temperaturat, nis java me e nxehte

  Receta Gatimi
  Kjo jave do te jete me e nxehta. Lajmin e japin sinoptikanet.
  Temperaturat e dy diteve qe lame pas te shtunen dhe te dielen jane ulur me dy grade celsius. Madje, rrebeshi i shiut qe ka rene gjate darkes se te shtunes e ka freskuar motin dhe ajrin e kryeqytetit. Por pavaresisht reshjeve, temperaturat kane qene te larta nga 37-38 grade Celsius. Sot e ne vazhdim te pakten deri diten e enjte temperaturat do te jene te larta mbi 38 grade Celsius.

  Madje, sipas meteorologeve te Institut te Parashikimeve “Meteoalb” pritet qe te regjistrohen temperatura te larta deri ne 40 grade Celsius. Vala e te nxehtit afrikan ka goditur prej nje jave pellgun e Mesdheut dhe pak dite me pare ka mberritur edhe ne brigjet shqiptare. Kjo vale e vlerave termike te larta ka sjelle temperatura teper te larta ne te gjithe territorin ku maksimalja ne rang vendi ka shenuar 39 grade mesditen e dites se premte ne zonen jugperendimore.

  Sipas sinoptikaneve per nje jave rresht, temperaturat do te jene mbi 30 grade ne 70% te territorit shqiptar. Sipas tyre vlen per t’u theksuar se keto vlera temperaturash jane te matura ne hije qe do te thote se ne terrene te zbuluara keto vlera jane 5-6 grade me te larta.
  Sipas mjekeve, duhet te perdoren veshje te lehta, kapele, te mbrohet koka dhe qafa. Pjese e dietes ushqimore te jene zarzavatet, te evitohen yndyrat, kripa e tepert. Keshillohet konsumi i lengjeve dhe te ujit, frutave.

  Ajrosja dhe ventilimi i ambientit ku jetojme eshte shume e rendesishme te kryhet disa here ne dite. Puna e rende, udhetimet apo konsumi i pijeve alkoolike sipas mjekeve, ndalohen rreptesisht.

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e noemi84
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  bologna
  Postime
  139
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  12
  Shih kur te plasi epidemia madhe. E tani qe 3-4 fishohet numri i popullsis nga refugjatet e turistet.

 3. #3
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26
  Thuaj ishalla na ruan Zoti se me plas ndonje epedemi ktu tek ne do jet nje katastrofe e pa shmangshme.

 4. #4
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Spitalet jane mbushur plot qe tani, jo me kur te filloje "java e nxehte".

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 13 menyra per te rritur “temperaturat” gjate veres ....
  Nga erinda nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-06-2012, 08:48 PM
 2. Shi nė tė gjithė Shqipėrinė, temperaturat dimėrore
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-10-2009, 03:53 PM
 3. Shqipėri: Bien temperaturat, borė nė verilindje
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-10-2009, 07:05 PM
 4. Sot dita me e nxehte
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 25-07-2009, 09:26 AM
 5. [JAVA] Disa klasa ne java per chat
  Nga Lirenti nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-05-2007, 02:15 PM