Gripi i derrit mes nesh


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Gripi i derrit mes nesh

  Receta Gatimi  Pas konfirmimit te rastit te pare me H1N1 ne Shqiperi, dyshime te forta hidhen edhe tre persona te tjere, fatmiresisht jo shqiptare.

  Dy marinare filipinas dhe nje rumun qe kane mberritur ne portin e Durresit mendohet se jane prekur nga gripi, por pritet rezultati i analizave per te ta konfirmuar apo rrezuar kete hipoteze.

  Ministrja e Shendetesise, Anila Godo shprehet se per shkak te dyshimit analizat e tyre jane rifutur edhe nje here ne laborator. Por gjithsesi ministrja u ben apel qytetareve te jene te qete dhe ta konsiderojne si nje grip te zakonshem.

  “Popullsia te rrije e qete dhe te respektoje masat e thena me pare, te mos grumbullohet ne vende pak te ajrosura, te mbaje higjienen personale,nderkohe qe strukturat e shendetesise do te vijojne punen e tyre”, tha Godo.

  Ministrja u shpreh se shendetesia shqiptare eshte ne gadishmeri te plote per te perballuar cdo situate.

  Godo ka biseduar me drejtues dhe specialiste te ISHP-se ne lidhje me situaten dhe ka pare punimet ne laboratorine virologjise qe po rikonstruktohet i cili pritet te perfundoje ne nentor.


  “Virusi i ri pandemik ka nje qarkullim komunar dhe nuk eshte e domosdoshme te hetohet cdo rast i izoluar. Nuk ka asnje lajm qe do te kerkonte kufizimin e jetes normale te popullates”, u shpreh drejtori i ISHP-se, Alban Ylli.

  Specialiste te Shendetit Publik i bejne thirrje qytetareve te mos sigurojne tamiflu ne rruge private pasi ajo do te perdoret vetem ne raste te renda dhe me rekomandimin e epidemiologut apo mjekut infeksionit.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  32
  Me duket se ne shqiptaret e kemi marre shume me te qeshur kete gje!

 3. #3
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Shpresoj te mos marre permasa te medha, megjithese me duket pak e pabesueshme.

 4. #4
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  tani duhet te rrime larg njeri tjetrit

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Obama: Gripi i derrit – emergjencė kombėtare
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-10-2009, 05:47 PM
 2. Babai i dy fėmijė nė koma nga gripi i derrit
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-08-2009, 06:45 PM
 3. Gripi i derrit, dyshohen 13 raste te reja
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-08-2009, 08:48 PM
 4. Gripi i derrit, 4 te prekur nga virusi
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 09:23 PM
 5. Ēfarė ėshtė gripi i derrit?
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-04-2009, 09:32 AM