Gripi i derrit, dyshohen 13 raste te reja


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Gripi i derrit, dyshohen 13 raste te reja

  Receta Gatimi  Specialistet infeksioniste deklarojne se 8 persona jane prekur nga virusi A/H1N1 dhe dyshohet per 13 te tjere. Shefja e Departamentit te Epidemiologjise ne Institutin e Shendetit Publik Silva Bino, sqaron se analizat per personat e dyshuar jane derguar ne laboratorin e references per Europen Jjuglindjore ne Rumani, dhe diten e hene pritet pergjigjja zyrtare.

  Mjeku infeksionist Pellumb Pipero ka theksuar se nga analizat e bera ne vendin tone, rezulton se te 13 personat e dyshuar kane rezultuar te prekur nga gripi i formes A, cka ka bere qe keta paciente te marrin mjekimet e duhura, pasi specialistet dyshojne se ata jane prekur nga virusi A/H1N1.

  Zonja Bino ka sqaruar se harta e personave qe dyshohen se jane prekur nga ky virus eshte shtrire edhe ne Sarande dhe Vlore ku dhe fluksi i turisteve ne keto dite eshte i larte .

  Te gjithe personat e prekur nga ky virus po trajtohen ne shtepi ne dhoma te izoluara. Mjekimi me tamiflu eshte perdorur vetem per rastet te cilat kane qene me rende,por specialistet konfirmojne se deri me tani te semuret jane te nivelit te lehte dhe mesatar, cka ka bere qe ata te trajtohen ne shtepi.

  Mjeket deri me tani kane marre me shume se 300 analiza, te cilat jane ne proces verifikimi.Numri me i madh i personave te dyshuar i perkasin moshes 15 deri 44 vjec.

  Pjesa me e madhe e personave te prekur nga ky virus, rezultojne se vine ne Shqiperi pas udhetimeve ne shtete te ndryshme te botes.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  pu tani duhet te ruhemi shum

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e aldo24
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Postime
  281
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Boo... erdhi dhe ne Shqiperi virusi tani..... duhet me u rujt sa me shum tani...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Gripi A/H1N1, Shqipėria numėron 121 raste
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-11-2009, 07:57 PM
 2. Gripi i derrit, konfirmohen kater raste te reja
  Nga Erlindi nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-08-2009, 08:49 PM
 3. Gripi i derrit, 4 te prekur nga virusi
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 09:23 PM
 4. Gripi i derrit mes nesh
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-07-2009, 07:05 PM
 5. Ēfarė ėshtė gripi i derrit?
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-04-2009, 09:32 AM