Shqiperia rekord aksidentesh


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  26

  Shqiperia rekord aksidentesh

  Receta Gatimi  Studimet tregojne se Shqiperia ka 10 te vdekur per 15 mije banore, nje numer qe eshte 3.5 here me i larte se ai i vendeve te Europes Lindore.
  Specialistet sqarojne se numri i larte i te vdekurve ne Shqiperi si pasoje e aksidenteve vjen si pasoje e nje infrastrukture rrugore te dobet dhe mosrespektim te rregullave te qarkullimit rrugor.

  Specialistet e Institutit te Shendetit Publik rekomandojne marrjen e nje sere masash nga qeveria shqiptare, nje detyrim ky per te gjitha vendet e Bashkimit Europian te cilat brenda vitit 2012 duhet te reduktojne ne 50 % numrin e aksidenteve.

  Specialistet kane kerkuar qe te rishikohet shpejtesia e levizjes ne qytete, por edhe jashte saj. Nje pike e rendesishme eshte jo vetem ndertimi i rrugeve dhe permiresimi i atyre egzistuese por edhe pajisja me sinjalistike.

  Nje pike shume e rendesishme per parandalimin e aksidenteve eshte vendosja ne akse qendrore apo ne kryqezime i radareve dhe i kamerave per kontrollin e shpejtesise, si dhe pajisje per matjen e alkoolit.

  Studimet kane treguar se shoferet e rinj, jane shkaktare te aksidenteve rrugore, cka ka bere qe specialistet te kerkojne rritjen e kerkesave per pajisjen me leje drejtimi te personave qe marrin patente.

 2. #2
  Il CaTuNaRiO Anėtar Nderi Maska e eugjeni
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  DURRES
  Postime
  315
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  une kam nje vit qe dal me makine qe kur mbusha 14 vjec deri tani qe jam 15 asnje polic sme ka ndalur dhe i kam pare rreth 20 here sme kan ndalur fare cudi e????

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Klevi88
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  522
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  po kushedi del brenda qytetit tend prandaj, por per kto aksidente them se e ka fajin shpejtesia sh e madhe e alkoli qe jan te lidhura,me pas detaje tjera. plus qe edhe masat ndeshkimore ne raste shkeljesh nuk jan te duhura si ne vendet e europes kshu qe prandaj shqiptaret spysin fare dhe ja veshin

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Rekord i ri pėr shkrim tė SMS
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-08-2010, 12:09 PM
 2. Gjokset Rekord!
  Nga ReniX nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 02-08-2010, 01:02 PM
 3. Shqiperia, borxhi rekord
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-02-2010, 09:51 AM
 4. Rekord i Van Der Sar 1302minuta pa pesuar gol
  Nga Kliton nė forum Futbolli
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-02-2009, 10:23 AM