Ylli i muzikės pop, Nelly Furtado, ėshtė detyruar ta shkruajė albumin e saj tė ri nė gjuhėn spanjolle, pasi dėshton tė shkruajė tekste tė pasionuara nė gjuhėn angleze.
Kėngėtarja kanadeze ka dėshtuar tė shkruajė nė anglisht dhe ka filluar tė shkarravitė kėngėn e albumin tė saj tė katėrt, “Mi Plan”, nė gjuhėn qė e ka mėsuar deri nė moshėn 14 vjeēare.

“Pas 10 vitesh incizimesh nė anglisht, e godita murin. Mendova se ky ishte njė moment tė realizoj ėndrrėn time”, ka shpjeguar Furtado.

Dhe kėngėtarja, prindėrit e tė cilės janė nga Portugalia, thotė se ajo preferon tė shkruajė tekste nė spanjisht ose nė gjuhėn portugeze.

“Gjithmonė kam pėlqyer tė performoj nė portugalisht dhe spanjisht, qė janė tė dyja gjuhė latine. Mund tė shpreh emocionet mė mirė nė gjuhėn latine, andaj kėngėt janė bėrė mė personale dhe intime”, ka shtuar kėngėtarja.