Njė lajm i mirė vjen nga njė ekip studiues italian: Karnozina mund ta parandalojė zhvillimin e njėrit prej shkaktarėve mė tė shpeshtė tė verbimit.
Shkencėtarėt kanė zbuluar se karnozina (e cila ėshtė e pranishme nė mish tė kuq, mish tė shpezėve dhe nė peshk) mund ta parandalojė zhvillimin e kataraktit, ndėrsa nėse sėmundja ekziston, atėherė mund ta shėrojė atė.

Katarakti shkakton errėsimin e thjerrėzės sė syrit me anė tė shtresimit tė proteinės strukturale alfa-kristalinė nė formacion anormal.

Karnozina bllokon formimin e kėtyre shtresave anormale, ndėrsa nė raste tė caktuara edhe i shpėrndan ato, duke i kthyer proteinat e thjerrėzės nė formacione normale.

Studimi i publikuar nė revistėn “Biochemistry” tregon se konsumimi i rregullt i karnozinės mund ta zvogėlojė pėr 50% paraqitjen e kataraktit dhe kėshtu i paraprin parandalimit tė verbimit.