Receta Gatimi

Si t'ia fitosh zemren vjehrres?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 12 prej 12
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  464
  Reputacioni
  18

  Si t'ia fitosh zemren vjehrres?

  Eshte e mbjelle ne shpirtrat e shume prej njerezve se vjerra eshte dicka e urryer, e cila e shikon nusen qe futet ne shtepine bashkeshortore. Nusja e re duhet te kujdeset te bashkepunoje me vjehrren ne menyre qe t'i ruhet sherrit te saj. Sepse shpesh ndodh qe nusja e shikon cdo fjale qe nxjerr vjerra apo cdo levizje qe ajo ben, pastaj fillon e thur ngjarje e histori mbas saj, e nga ketu fillojne te urrejne njera tjetren, zhduket ketu respektimi ndaj prinderve, e ne te njejten kohe zhduket bereqeti e shume te mira ne kete shtepi.

  All-llahu e meshirofte ate grua te devotshme, e cila e nxit burrin e saj ne bindjen ndaj nenes se ti duke i thene: "Te betohem ne All-llahun, te mos e fitosh rizkun tend vetem se ne hallall,,te betohem ne All-llahun te mos futesh ne zjarr per shkakun tim, respekto nenen tende, vizito te afermit, mos i nderpre marredheniet me ta, qe All-llahu i madheruar mos t'i nderprese mardheniet me ty". Ne rast se doni te ruheni ju dhe bashkeshorti juaj nga zjarri i xhehenemit, te shkoni dore per dore bashke per ne xhenet, te siguroni per shtepine e saj lumturi e bereqet, ja disa keshilla:

  Duhet te flakesh nga mendja ate pamje te frikshme te vjerres dhe ne vend te saj te vendosesh ate se vjehrra jote eshte sikur nena jote, e ne rast se ajo gabon ndonje dite sillu me te sikur te ishte nena jote.

  Mos i trego bashkeshortit tend cdo gje qe ndodh ndermjet teje dhe vjehrres duke u ankuar e duke qare ne menyre qe zemra e tij te kthehet nga ti, e ne kete menyre shejtani ia paraqet nenen e tij si zullumqare.

  Nese shikon ndonje mangesi nga bashkeshorti yt kundrejt nenes se tij le te jesh ti perkujtuese e tij e ta nxitesh ate ta vizitoje nenn me shpeshte.

  Bashkeshortja e mencur nuk nderhyn ne dhuratat qe bashkeshorti i saj i dhuron nenes se tij, por perkundrazi e shtyn ate qe t'i jape nenes se tij sa me shume, edhe ajo te mundohet t'i dhuroje asaj dhurata te vlefshme e te bukura here pas here.

  Nese shkon per vizite tek vjehrra jote mundohu ta ndihmosh ate ne punet e shtepise, e mos rri musafire e rende.

  Bashkeshorte e zgjuar eshte ajo, e cila ia fiton zemren vjehrres se saj me sjelljen dhe moralin e mire.

  Bashkeshortja e sinqerte eshte e kujdesshme ne edukimin e femijeve per respektimin dhe bindjen ndaj gjyshes se tyre. Po ashtu ajo mbjell ne zemrat e tyre dashuri dhe sjellje te mire ndaj saj, i meson ata te vizitojne gjyshen e tyre, e te mos jete sebeb per ndarjen ndermjet tyre.

  Kujdesu gjithashtu ne mesimin e femijeve edukaten e vizites se gjyshes se tyre vecanerisht nese eshte e moshuar, mos i lejo femijet ta bezdisin ate me zerat dhe levizjet e tyre. Ti mesosh gjithashtu te mos bejne rremuje, e mos lejo te dalin nga shtepia derisa te sistemojne gjithcka qe e kane prishur,e te pastrojne vendin ku kane ndenjur. Me kete deshiron vjehrra viziten tuaj cdo dite, e ju lutet atyre qe te vijne perseri.

  Nese bashkeshortit tend i dalin perpara dy kerkesa nje e jotja dhe tjetra e vjerres cfare do te beje ti? A do te pranoje qe shtepia jote te shderrohej ne xhehenem te padurueshem derisa te kryente kerkesen tende perpara kerkeses se saj? Apo do t'i jepje perparesi kerkeses se saj ndan tendes?

  Nese je me te vertete e zgjuar jepi perparesi kerkeses se saj perpara tendes me zemer te mire e pa u merzitur. Ki kujdes e mos ndiz zjarrin e zemerimit ne menyre qe te prishesh marredheniet ndermjet teje dhe bashkeshortit tend per shkak te kesaj. Me te vertete vjehrra jote nese shikon prej teje kete sjellje e kete nderim dije se ajo pa dyshim do te toleroje shume gjera me pas.

 2. #2
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  hahahahah ....... kan zemer ???????????????????????/
  uuupppssssssss se dija :/
  Nese don te shkosh mire ....... duhet te kesh 1 distance shum te larget , prandaj thojn qe sa me larg te rrish aq me shum duheni

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga bessy Lexo postimin
  hahahahah ....... kan zemer ???????????????????????/
  uuupppssssssss se dija :/
  Nese don te shkosh mire ....... duhet te kesh 1 distance shum te larget , prandaj thojn qe sa me larg te rrish aq me shum duheni

  ISHHHHH MI SE PO TE NDEGJOJN VJEHRRAT

 4. #4
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  Nese shkon per vizite tek vjehrra jote mundohu ta ndihmosh ate ne punet e shtepise, e mos rri musafire e rende.
  Bashkeshorte e zgjuar eshte ajo, e cila ia fiton zemren vjehrres se saj me sjelljen dhe moralin e mire.
  Nese bashkeshortit tend i dalin perpara dy kerkesa nje e jotja dhe tjetra e vjerres cfare do te beje ti?
  Nese je me te vertete e zgjuar jepi perparesi kerkeses se saj perpara tendes me zemer te mire e pa u merzitur.
  Nese shikon ndonje mangesi nga bashkeshorti yt kundrejt nenes se tij le te jesh ti perkujtuese e tij e ta nxitesh ate ta vizitoje nenen me shpeshte.
  e ne rast se ajo gabon ndonje dite sillu me te sikur te ishte nena jote.


  Shume te vlefshme...vjerra eshte nena qe lindi njeriun qe ti lidh jeten,per kete duhet ta duash dhe respektosh edhe me shume...

 5. #5
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  respekti se dashuria eshte gje tjeter,ta respektosh sa mamin tende kaq.

 6. #6
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  29
  Me fal vetem ajo qe nuk fitohet hahaa

 7. #7
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  24
  un jam e mendimit qe , nese nuk jeton ne 1 shpi me vjerren duhet ta respektosh 2 fish ....ta tolerosh...
  kurse po te jetosh me te.....jo se do ket munges respekti ...por duhet te jesh pak me e vendosur....ose me autoritare.....se ndrysh te marrin freret e shpis ato

 8. #8
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  27
  ehe ... zor eshte ti fitohet zemra vjehrres ...

 9. #9
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  Me mire mose ta fitosh se prap do e humesh.

 10. #10
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  18
  Ju femrat mjafton ti beni te lumtur djalin dhe i keni fituar te tera , ndersa per meshkujt nuk eshte nevoja t'ja fitojn zemren nese ja kane fituar cupse se vjehrres

 11. #11
  ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  N'shpi (^_^)
  Postime
  2,568
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  21
  lol, ndonjeher nuk mjaton kjo Arjol, varet nga tipi njeriut them une, te gjitha vjerrat nuk futen ne nje thes
  ēdo vjerre ka qene nuse keshtu qe e dine seē mendojen nuset e tyre
  E para dhe kryesori eshte RESPEKTI ... tolerim ne disa gjera dhe ēdo gje shkon per bukuri

 12. #12
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  owwwwwwwwwwww cfar teme

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ne zemren time...
  Nga erinda nė forum Krijimtaria juaj
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 09-09-2012, 02:04 AM
 2. Raporti dashuri-urrjetje mes nuses e vjehrrės
  Nga vaaldr1n nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-01-2012, 12:02 PM
 3. Je arrogant? Do bėsh karrierė dhe fitosh mė shumė
  Nga vaaldr1n nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 28-08-2011, 02:48 PM
 4. E-maili i vjehrrės pėr nusen e ardhshme
  Nga Erinaa nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-07-2011, 06:44 PM
 5. Alkooli ua ha zemrėn heshturazi
  Nga Altin111 nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-12-2007, 04:35 PM