Mjafton shumė pak pėr tė kujtuar magjinė e dashurisė sė parė: njė aromė parfumi qė tė kujton atė, njė peizazh ku ti ke kaluar ēaste tė bukura, njė fotografi e vjetėr, etj. Dhe tė gjitha kėto ėshtė vėshtirė pėr t’i harruar. Pėr ta rigjetur kėtė dashuri, shumė njerėz do tė ishin nė gjendje tė bėnin ēmendurira. Kjo ėshtė njė sindromė e vėrtetė qė mund tė godasė ēdo lloj moshe. Studimet e bėra dėshmojnė njė nevojė gjithmonė nė rritje tė gjuetisė nė tė kaluarėn e shumė njerėzve, gjueti kjo qė bėhet me njė qėllim tė vetėm, tė rigjejnė copėza nga ajo dashuri e parė dhe e paharrueshme, mbase pėr t’u ridashuruar, mbase pėr ta ndjerė veten sėrish tė ri.

Njė nga arsyet qė tė shtyn pėr tė takuar atė ėshtė kurioziteti i thjeshtė pėr tė kuptuar se si ka pėrfunduar personi qė jua ka bėrė zemrėn t’ju rrahė pėr herė tė parė, sido qė tė ketė qenė, ta kishit kaluar jetėn tė dy bashkė, apo edhe thjesht pėr t’u larguar nga njė e tashme zhgėnjyese. Ėshtė pikėrisht largimi nga njė e tashme zhgėnjyese dhe pa emocion, qė i shtyn njerėzit qė tė kėrkojnė nė tė shkuarėn emocione dhe lumturi.