Mund te duket e rrezikshme, por ty te duhet nje i tille qe te ben te ecesh perpara, te evolosh, te behesh i forte. Armiku intim ekziston. Te duhen vetem disa menyra per ta zbuluar.

A eshtė e pamundur t'ju pėlqejmė tė gjithė atyre qė na rrethojnė, meshkuj apo femra qofshin. A eshtė e pamundur qė tė jemi pėrherė simpatikė nė sytė e tė tjerėve. E vėrtetė ėshtė se mundohemi tė jemi tė kėndshėm me tė tjerėt dhe pėr kėtė shkak durojmė shpesh edhe pasojat. A eshtė e sigurt gjithashtu se mirėsjellja ndryshon shumė gjėra. Por a vlen qė tė sillemi pafundėsisht mirė pėr tė qenė nė rregull me tė tjerėt deri nė hipokrizi. Ka shumė qė sillen kėshtu. Mirėsia nė pamjen e tyre ndonjėherė fsheh njė stuhi tė tėrė qė nė njė moment krejt tė paparashikuar mund tė shpėrthejė. Kujdes nga ata paqėsorėt nė dukje! Edhe pse duken tė kėndshėm me tė gjithė, ata zotėrojnė agresivitet mė tė rrezikshėm se ata qė janė tė tillė. Nganjėherė ėshtė mė mirė tė keni armiq tė sinqertė sesa miq tė dobėt, aq mė keq hipokritė.


1. Nuhat mashtrimin

Pėr tė gjetur armikun e dėshiruar, duhet vazhdimisht t'i kėrkoni me ngulm tė drejtat tuaja. Nėse nuk rebeloheni atėherė gjithmonė do kenė njė dėshirė tė vazhdueshme pėr t'u mashtruar.Vetėm nė momentin kur tė tregoni nė mėnyrėn tuaj forcėn e personalitetit, atėherė do tė pėrpiqen t'ju kuptojnė se kush jeni nė tė vėrtetė.

2. Tregohuni agresivė me ata qė e meritojnė

Kundėrshtarėt janė tė domosdoshėm, ata duhet tė ekzistojnė qė tė ecėsh pėrpara. Por nėse je i nevrikosur me dikė, gjeje atė pėr t'i shprehur anėn tėnde tė egėr. Asnjėherė mos i shkarko nervat me personat e familjes, sepse do mbetesh gjithnjė inferior nė sytė e atyre qė ushtrojnė trysni mbi ty.

3. Vendosni kufijtė tuaj

Nėse pranoni se keni armiq, tregoni se keni vlera dhe parime. Ai qė ėshtė i guximshėm tė ketė armiq tėrheq vėmendjen e tė tjerėve dhe respektohet mė shumė. Kėshtu ju nuk do tė jeni njė derė e hapur pėr tė gjithė sa herė qė kanė nevojė por do tė mendohen me dhjetėra herė para se t'ju telefonojnė. Rezultati: Do sillen me mė shumė respekt!

4. Shmangni impulsivitetin

Njė armik i vėrtetė vlen mė shumė se njė mik i dobėt. Thuajeni gjithnjė atė qė mendoni dhe shprehni gjithmonė tė vėrtetėn sipas jush. Kujdes nga shpėrthimi i papritur i dufit dhe inatit. Nėse me dikė silleni gjithnjė kėndshėm edhe pse nuk mendoni ashtu realisht, kjo ka rrezik t'ju tjetėrsojė personalitetin tuaj. Kjo ju bėn qė tė shpėrtheni nė momentin e gabuar, dhe kur ndodh kjo asgjė tjetėr s'mund tė pėrmirėsohet.

5. Mos dhuroni kohėn tuaj

Miqtė e pavėrtetė tė rrėmbejnė kohėn. Kjo ėshtė njė arsye mė shumė qė prej tyre tė krijoni armiq. Pas kėsaj ata nuk do t'ju lodhin mė problemet e tyre sipėrfaqėsore qė juve nuk ju interesojnė. Sa mė pak kohė qė kaloni me ata, aq mė shumė kohė do tė keni pėr veten tuaj dhe pėr atė qė vėrtet dėshironi tė kujdeseni.

6. Njė armik tė mėson si tė pėrmirėsohesh

Njerėzit e menēur mėsojnė shumė nga armiqtė. Vėreni me kujdes armiqtė tuaj. Ata janė tė parėt qė i vėrejnė gabimet tuaja, kėshtu qė ju do tė jeni nė gjendje qė nė kohė t'i korigjoni ato gabime dhe ta kurseni veten nga kritikat e panevojshme. Nga ana tjetėr, armiqtė tuaj zakonisht janė tė parėt qė e mėsojnė se ēka mund t'ju dėmtojė juve. Nėse kėsaj i kushtoni vėmendje, do tė mund t'i shmangeni disa situatave tė pakėndshme, apo sė paku t'i zbusni ato.

7. Jeni gjithnjė nė formė

Tė kesh armiq, ėshtė gjė e mirė pėr tė mbetur nė kondicion fizik dhe shpirtėror. Armiqtė ju kushtėzojnė tė jeni dinamik, lucid, tė keni reflekse tė mira, tė keni kujdes se si flisni dhe ēfarė bėni. Kėshtu fitoni mė shumė vetėbesim. Fitorja ndaj armikut, sado e vogėl qoftė, ėshtė e mirėpritur pėr besimin tek vetja.

8. Dashuroni me sinqeritet

Nėse do tė keni vetėm miq tė vertetė ndonjėherė, mė shumė do t'i duani ata. Kur tė keni armiq, miqėsitė e vėrteta do tė jenė mė tė vlefshme pėr ju. Sė paku do tė dini se, kur jeni nė telashe ku mund tė mbėshteteni.

9. Armiqtė na bėjnė reklamė

Armiqtė shpesh na bėjnė reklamė tė mrekullueshme. Duke folur keq ata ndoshta shtrembėrojnė njė tė vėrtetė, por pa vetėdije nė tė njėjtėn kohė tėrheqin vėmendjen ndaj nesh. A eshtė nė natyrėn e njeriut , qė mė tepėr vėmendje i kushton anes te keqe sesa anes te mire! Njė kėshillė!Flisni mirė pėr miqtė dhe heshtni pėr armiqtė, qė tė mos u bėni kėshtu shėrbim falas.