Nė Gjermani gjatė muajit korrik ėshtė ngritur sėrish numri i azilkėrkuesve. Sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Brendshme mbi 2500 burra e gra gjatė muajit tė kaluar kanė parashtruar kėrkesė pėr azil. Kėshtu ėshtė rritur me 41 pėrqind numri i azilkėrkuesve nė krahasim me periudhėn e njėjtė tė vitit tė kaluar.

Shumica e azilkėrkuesve ishin nga Iraku dhe Afganistani. Megjithatė nė mesin e tyre ka pasur edhe azilkėrkues nga Turqia, Kosova dhe Vietnami.