Njė tėrmet me intensitet 5 ballė tė shkallės Rihter ėshtė shėnuar nė orėt e para tė pasdites sė premte nė Shqipėri. Lajmi konfirmohet nga Instituti i Sizmologjisė, i cili bėn tė ditur se epiqendra e tėrmetit ka qenė nė detin Adriatik 14 km larg Ulqinit.
Tėrmeti ėshtė ndjerė nė disa zona tė Shqipėrisė dhe fatmirėsisht nuk ka dėme materiale dhe tė lėnduar nė njerėz. Lėkundjet janė ndjerė nė qytetin e Durrėsit, Tiranės, Shkodrės si dhe nė qytetin e Rrėshenit ku janė shėnuar dy tė tilla.

Ndėrkohė instituti i Sizmologjisė bėn tė ditur se epiqendra e tėrmetit ka qenė deti Adriatik, 14 km larg Ulqinit. Si pasojė e kėtyre lėkundjeve zona e Ulqinit ka mbetur pa energji elektrike.