Ministria braziliane e shėndetėsisė ka lansuar njė faqe e interneti e cila pėrdoruesve tė saj u mundėson qė tė njoftojnė partnerėt e tyre se janė sėmurė nga sėmundjet seksualisht tė transmetueshme.
Zyrtari pėrgjegjės pėr programin e ministrisė i cili ka tė bėj me sėmundjen e SIDA-s dhe sėmundjet seksualisht tė transmetueshme ka thėnė se shumė tė infektuar e kanė tė vėshtirė qė pėr kėtė gjė tė informojnė partnerėt e tyre.

Faqja u mundėson tė infektuarve qė personave tė dashur t’u dėrgojnė njėrėn nga kartolinat e ofruara nė mesin e tė cilave njė ėshtė me njė mashkull nė brekė dhe mbishkrimin: "Tung! Nuk e di nėse kjo ėshtė mėnyra e duhur tė tė njoftoj, por e kam kuptuar se kam sėmundje seksualisht tė trasmetueshme".

Kartolina kėshillon pranuesin qė t’i nėnshtrohet kontrollit mjekėsor.