Britanikja e painformuar sa duhet nė gjuhėn franceze e ka kaluar natėn nė mes tė premtes e tė shtunės nė shtėpinė e qytetit nė Dannemarie pasi qė nė ndėrtesė shkruante “Hotel de Ville” (Kėshilli i Qytetit) dhe ka menduar se ishte hotel.
Gruaja rreth moshės 30-vjeēare ka hyrė tė premten nė mbrėmje nė ndėrtesė duke menduar se ėshtė hotel, e cila ishte e hapur pėr shkak tė takimit qė mbahej atje.

"Kur kanė dalė, njerėzit kanė dėgjuar ushtimėn e ujit nė tualet por nuk ia kanė vėnė veshin dhe i kanė mbyllur dyert pas vetes", ka thėnė pėr agjencinė e lajmeve France Press kryetari i Dannemarie, njė vendi me rreth 2.500 banorė.

Kur e ka kuptuar se ėshtė e mbyllur, turistja i ka ndezur tė gjitha dritat pėr tė tėrhequr vėmendjen, por ende nuk e kishte tė qartė se ku ishte. Mė vonė nė dritare e ka vendosur njė porosi e cila shkruante: "22.08.2009. E mbyllur nė tualet. A mundet dikush tė hap dyert?", dhe nė fund ka fjetur nė kolltukun nė korridor.

Gruan e re e ka “liruar” tė shtunėn nė mėngjes vet kryetari i komunės tė cilin e kishte lajmėruar njė kalimtare e rastit e cila e kishte parė porosinė.