Tregtia me drogė “dilerėve” nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės (SHBA) u sjell tė ardhura vjetore prej 63 miliardė dollarė.
Kėtė sot e lajmėruan autoritetet meksikane, tė cilėt bėnė tė ditur se ēmimi i njė kilogram kokainė ėshtė pėr 50 herė mė i lartė nė SHBA dhe Evropė, se sa nė Kolumbi dhe Meksikė.

“Ēmimi i njė kilogram kokainė nė shtetet si Kolumbia dhe Meksika arrin 2.198 dollarė, ndėrsa nėpėr qytetet e SHBA-ve dhe Evropės, ai mund tė arrijė edhe deri nė 97.400 dollarė”, deklaroi ministri meksikan i Sigurisė, Genaro Garsia Luna.

Ai mes tjerash sqaron edhe atė se nė Meksikė pėr shkak tė luftės mes narkodilerėve prej vitit 2008 deri mė sot janė vrarė mbi 10.000 njerėz.